Однією з підстав виїзду за кордон для чоловіків призовного віку є виїзд з особою, яку він доглядає. І досить часто виникає плутанина, коли переплітаються поняття "опіка", "піклування" та "постійний догляд". А це різні поняття. Тож які відмінності між ними та які мають бути документи для перетину державного кордону в період війни?
Опіка
Опіку встановлюють виключно за рішенням суду над неповнолітнім або особою, яку згідно з висновком медичної експертизи визнано недієздатною.
Для встановлення опіки необхідно:
– подати заяву до суду за місцем проживання особи, над якою встановлено опіку, або за місцем проживання опікуна недієздатної особи;
– до заяви обов'язково додають подання (рішення органу опіки та піклування про можливість призначення особи опікуном).
Піклування
Піклування встановлюють над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена. Згідно із законом можна встановлювати піклування і над похилими людьми, яким за 80 років, та особами 1 і 2 групи інвалідності. Але на практиці соціальні служби на місцях не встановлюють піклування, пояснюючи це прогалиною у законі та відсутністю розробленого й затвердженого порядку. Хоча це не зовсім так, і Цивільним кодексом України передбачено можливість установлення помічника для обмежено дієздатної фізичної особи.
Постійний догляд
Особа, яка потребує постійного догляду відповідно до законодавства нашої держави, це:
– особа з інвалідністю з дитинства / дитина з інвалідністю до 18 років;
– особа з інвалідністю 1 групи / особа, яка досягла 80-річного віку;
– особа з інвалідністю 1 чи 2 групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
– громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, діти з інвалідністю, хворі, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.
Для встановлення факту потребування особи сторонньої допомоги потрібно отримати у ЛКК (лікарсько-консультативна комісія) при місцевій лікарні висновок, що особа потребує постійного догляду. Разом із таким висновком документи подають до органів соцзахисту та встановлюють постійний догляд.
Виїздити за кордон у період воєнного стану можуть чоловіки призовного віку, якщо вони здійснюють постійний догляд за особою, яка цього потребує. Для виїзду за кордон разом із особою, яку ви постійно доглядаєте, вам окрім звичних документів, які необхідні під час перетину кордону, знадобляться: документ (посвідчення, довідка) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документ, що підтверджує інвалідність, акт встановлення факту здійснення догляду.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.