Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Хто виїде за кордон – знятий із військового обліку чи виключений із військового обліку?
Роман Сімутін, адвокат

За загальним правилом на період дії правового режиму воєнного стану чоловікам – громадянам України віком від 18 до 60 років обмежено виїзд за межі України, крім військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зазначена стаття містить перелік категорій військовозобов'язаних, які на підставі відповідних документів, дозволів та умов можуть виїджати за кордон.

У Законі України "Про військовий обов'язок та військову службу" є два поняття: зняття з війського обліку та виключення з військового обліку. У чому різниця між цими категоріями?

Знімають із військового обліку військовозобов'язаних громадян України в разі, якщо вони:

– вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

– прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;

вибули на строк більше ніж три місяці за межі України;

– в інших випадках – за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.

Виключенню ж із військового обліку підлягають такі категорії громадян:

– призвані чи прийняті на військову службу;

– проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

– визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

– досягли граничного віку перебування в запасі;

– припинили громадянство України;

– були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

– направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

– померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми чи оголошені померлими.

Отже, хто може виїхати за кордон? Перетнути кордон зможе лише ВИКЛЮЧЕНИЙ із військового обліку. Адже, по суті, зняття з обліку – це процедура, за якої вас десь знімають і десь знову ставлять на облік. Це також стосується обмежено придатних до військової служби.

А виключення з обліку – це процедура, за якої вас узагалі виключають із військового обліку як призовника, резервіста тощо.

На що звернути увагу?

До війни, як і в перші її місяці, ніхто не надавав значення термінології. Тому багатьом непридатним до військової служби ставили штамп "ЗНЯТИЙ з обліку".

Але у правилах перетину кордону чітко прописано, що виїзд за кордон дозволено лише виключеним із військового обліку.

Тож, якщо ви навіть і непридатні до військової служби, але у військовому квитку стоїть штамп "ЗНЯТИЙ" – перетнути кордон практично неможливо. Врахуйте це та перевірте свій військовий квиток.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua