Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Чи можна виконати виконавчий напис нотаріуса в умовах воєнного стану?
Олена Радтке, адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання, член Ради Комітету з питань верховенства права НААУ, АО "Радтке-Прядко і партнери"

У мережі поширилося повідомлення, що в період дії воєнного стану заборонено в примусовому порядку виконувати виконавчі написи нотаріусів. Підставою для таких повідомлень стало прийняття 27 липня 2022 року Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності приватних виконавців та примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану" (далі – Закон України № 2455-IX).

Зокрема, Законом України № 2455-IX "Прикінцеві та перехідні положення" (п. 102) Закону України "Про виконавче провадження" були доповнені таким абзацом: "Забороняється у період дії воєнного стану примусове виконання виконавчих написів нотаріусів".

Крім того, ще раніше, 20 квітня 2022 року, постановою Кабінету Міністрів України № 480 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану" розділ "Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин" було виключено з Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 р. № 1172.

Чи відповідає це дійсності, пропоную з'ясувати у даній статті.

Насамперед варто зазначити, що мотиви прийняття такого рішення були позитивні, щоб унеможливити незаконне відчуження майна громадян під час воєнного стану.

Проте виникають питання щодо тих виконавчих написів, які вже були здійснені, але внаслідок закону не можуть бути виконані. Чи означає це, що боржники можуть просто бути звільнені від сплати боргів, а права кредиторів порушуватимуться?

Для відповіді на ці запитання необхідно звернутися ще до двох Законів: "Про нотаріат" та "Про виконавче провадження".

Перш за все до Закону України "Про нотаріат" не вносили жодних змін, які стосувалися б процедури вчинення виконавчих написів чи встановлювали б заборону на вчинення нотаріусами виконавчих написів на документах, що встановлюють заборгованість.

Хоча водночас відповідно до положень п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" від 28.02.2022 р. № 164 було встановлено заборону на вчинення виконавчих написів на тих кредитних договорах, але тільки на тих, що не є нотаріально посвідченими.

Отже, нотаріуси мають право вчиняти виконавчі написи, але чи є у цьому сенс, зважаючи на заборону примусового виконання, встановлену безпосередньо у Законі, та строки пред'явлення виконавчого напису до виконання?

Так, ст. 91 Закону України "Про нотаріат" установлено, що пред'явити виконавчий напис до примусового виконання можна лише протягом трьох років із моменту його вчинення. Цей строк може перериватися у випадках, зазначених у частинах 4 та 5 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", але в цілому є лише три роки на звернення щодо примусового стягнення за виконавчим написом нотаріуса. Звісно, мають місце випадки, коли даний строк можна поновити, але це не є предметом розгляду в цьому написі.

ВИСНОВОК:

Отже, зважаючи на викладене вище, виконати в примусовому порядку виконавчий напис нотаріуса неможливо.

Що ж робити кредиторам, аби не втратити право на стягнення боргу? Відповідь очевидна – вирішувати питання у судовому порядку.

Ба більше, судова практика свідчить, що такий інструмент, як виконавчий напис нотаріуса, уже давно не є ефективним, такі написи і виконані на їх підставі дії виконавців легко оскаржуються, у результаті кредитор усе одно змушений захищати свої права в суді.

За наявності ризику, що рішення суду може буде не виконано через те, що боржник здійснить дії щодо відчуження майна, можна порадити до моменту звернення до суду використати такий механізм, як забезпечення позову.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua