Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Як працюють банки в умовах воєнного стану
Михайло Харін, директор, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві

Країна вже декілька місяців живе в умовах війни. Наші захисники й захисниці мужньо боронять нашу землю, у той час як фахівці цивільної сфери не дозволяють занепасти державі. Зокрема, попри масштабне вторгнення агресора, банківська система України не призупиняла своєї роботи ні на день, вона продовжує повноцінно працювати. Кожен українець пересвідчується у цьому, здійснюючи оплату товарів або послуг банківською карткою чи роблячи онлайн-донати на потреби ЗСУ. Проте є й певні вимушені обмеження.

Так, заради надійності та стабільності функціонування банківської системи 24 лютого 2022 року Правління Національного банку України прийняло постанову "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" № 18 (далі – Постанова), якою визначено основні правила роботи банків в умовах війни.

Згідно з Постановою банки забезпечують роботу відділень у безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров'ю населення, але з огляду на певні обмеження, які стосуються і зняття готівки.

Отож, у національній або іноземній валюті можна зняти готівкові кошти в розмірі до 100 тис. грн на день, за винятком випадків, передбачених Постановою. Водночас банкомати видають гроші, а інкасатори за можливості підкріплюють їх готівкою.

Також важливим і доволі корисним було й лишається те, що, окрім зняття готівки у банкоматах, у разі гострої потреби, можна отримати її на підприємствах торгівлі, кожне з яких самостійно визначає ліміти видачі за один раз: від 500 грн, але не більш як 6000 грн.

Важливо, що жодних заборон на безготівкові розрахунки в Україні Національний банк України не встановлював.

Таким чином, незважаючи на запровадження воєнного стану, банківська система працює, розрахунки з використанням карток здійснюються, працюють платіжні термінали. До того ж, як і раніше, можна поповнювати безготівково мобільний рахунок, сплачувати за житлово-комунальні послуги та здійснювати безготівкові перекази коштів.

У разі якщо ви виїжджаєте за кордон і маєте готівку в національній валюті, то її краще завчасно зарахувати в Україні на свій картковий рахунок. Це можна зробити в працюючому відділенні банку або з використанням платіжного термінала із функцією прийому банкнот. Це надалі заощадить ваш час, а курс обміну в країні перебування буде максимально наближеним до офіційного, і вже іноземну валюту можна зняти в банкоматі або далі за кордоном розраховуватися карткою.

Як ми вже зазначали, щодо зняття коштів із валютного рахунка в Україні також є певні обмеження. Зокрема, зняти грошові кошти в іноземній валюті з рахунка можна, але в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 100000 грн на день (без урахування комісії банку), крім випадків, передбачених Постановою.

А от щодо зняття коштів із рахунків за кордоном Національним банком України встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 50 тис. грн на місяць. Водночас зняття готівкових коштів із рахунка, відкритого в Україні в іноземній валюті, дозволено в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 100000 грн на день. Ці обмеження покликані запобігти виведенню капіталу за кордон.

Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні. Конвертація долар/євро можлива лише в безготівковій формі. Продати іноземну валюту можна у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв'язку та в обмінниках і через онлайн-банкінг.

Також із початку війни внесено зміни до Податкового кодексу України й інших законодавчих актів України щодо застосування їх окремих положень на період дії воєнного стану, якими серед іншого змінено певні правила роботи банків та небанківських фінансових установ, зокрема й тих, що надають послуги з кредитування.

Ці зміни покликані полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни та на початок післявоєнного відновлення економіки, адже не всі позичальники в поточних умовах спроможні вчасно обслуговувати кредити.

Відповідні зміни передбачають і звільнення від сплати штрафів за прострочення кредитів, і можливість запровадження кредитних канікул, і заборону збільшення відсоткової ставки за користування кредитом, окрім випадків, коли про це зазначено в кредитному договорі.

А от щодо депозитів, то операції з вкладами можна проводити у відділеннях банків, що працюють. У випадку відсутності можливості особистого звернення до банку таку виплату можна провести дистанційно через інтернет-банкінг із зарахування грошей на вашу платіжну картку.

Інформацію про роботу банківських відділень можна знайти на їх офіційних сайтах, а щодо ситуації в банківському секторі загалом, то завжди актуальна інформація міститься на сайті Національного банку України.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua