Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Вилучення об'єктів будівництва та спецтехніки на потреби армії
Олена Радтке, адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання, член Ради Комітету з питань верховенства права НААУ, АО "Радтке-Прядко і партнери"

В умовах воєнного стану вилученню / примусовому відчуженню може підлягати будь-яке майно фізичних осіб і підприємств, зокрема нерухомість, авто, об'єкти незавершеного будівництва та спецтехніка з будівельних майданчиків. Водночас застосуванню підлягає особлива процедура переходу права власності до держави з відшкодуванням вартості.

Що потрібно знати будівельним компаніям, забудовникам та підрядникам?

Рішення про вилучення

Рішення про вилучення об'єктів майна має право ухвалювати тільки військове командування ЗСУ чи територіальної оборони. Якщо в регіоні немає бойових дій, таке рішення потребує узгодження з місцевою радою. Якщо є – не потребує.

Якщо рішення військового командування немає, усі дії будь-яких осіб щодо вилучення майна будуть незаконні. У разі їх учинення потрібно викликати поліцію. За можливості бажано зробити фото- та відеофіксацію подібних неправомірних дій.

Складання акта

У разі примусового відчуження майна обов'язково має бути складено акт за формою, установленою постановою Кабміну від 31.10.2012 р. № 998. Цей акт має містити:

1) дані про особу військового командування, яка ухвалила рішення про вилучення, а також дані про узгодження цього рішення місцевою радою (якщо було проведено);

2) опис майна, бажано – за правовстановчими документами, водночас об'єкт незавершеного будівництва розцінюватимуть як земельну ділянку та будівельні матеріали на ній, бо нерухомість ще не введено в експлуатацію та не внесено до реєстру речових прав;

3) інформацію про власника;

4) підпис і печатки органу, який склав акт;

5) підпис власника або представника – якщо акт було складено за присутності когось із цих осіб;

6) посилання на висновок про оцінку вартості;

7) якщо здійснено компенсацію вартості відразу – має бути зазначено суму сплачених коштів.

Компенсація

Відшкодування за вилучене чи відчужене майно може бути здійснено відразу або протягом п'яти наступних років після припинення правового режиму воєнного стану коштом державного бюджету. Підставою для виплати такого відшкодування є висновок про оцінку вартості майна, який можуть надавати:

a) юридичні особи або незалежні фахівці, що здійснюють оцінну діяльність;

b) у разі неможливості їх залучити – органи держвлади або органи місцевого самоврядування.

Щоб отримати грошову компенсацію за вилучене майно після завершення воєнного стану, колишньому власнику (його представнику) потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцезнаходженням майна й подати:

1) заяву;

2) акт;

3) висновок щодо вартості майна.

Правові нюанси

У разі вилучення перехід права власності на майновий об'єкт до держави відбувається без залучення нотаріуса чи державного реєстратора. Право держвласності на відповідне майно виникає з моменту підписання акта. Присутність власника або його представника в момент вилучення та складання акта не є обов'язковою умовою. Якщо вилучення відбувається за відсутності власника, відповідний акт йому має бути вручено згодом під розписку.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua