Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Що робити, коли не згоден із результатами медкомісії?
Наталія Муравська, юрист, EVERLEGAL

Проходження медичних оглядів є невід'ємною складовою життя кожної людини, оскільки за їх допомогою кожен може визначити стан свого здоров'я, здійснити профілактику та навіть попередити розвиток деяких небезпечних захворювань. Водночас для деяких громадян проходження медичних оглядів є обов'язковим, наприклад, зважаючи на їх професійну діяльність. Медичний огляд є також одним із неодмінних етапів мобілізації.

Зокрема, Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" проходження медичного огляду під час проведення мобілізації є обов'язковим для громадян України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призначених для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями й іншими спеціальностями в Службі безпеки України. Порядок його проведення регулює Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402.

Під час мобілізації громадяни проходять медичний огляд у військово-лікарських комісіях (далі – ВЛК) військових комісаріатів, гарнізонних (госпітальних) ВЛК. Головна мета медичного огляду полягає у вивченні й оцінці стану здоров'я та фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності поміж іншого до військової служби.

За наслідками проходження медичного огляду ВЛК виносить постанову про придатність (непридатність, тимчасову непридатність) до військової служби. Саме за наявності позитивного висновку медкомісії особу може бути викликано на пункт збору для відправлення у військову частину у зв'язку з призовом на військову службу або для проходження навчання.

Проте на практиці можуть траплятися випадки, коли з тих чи інших причин особа не погоджується з висновками медичного огляду, викладеними в постанові відповідної ВЛК. Єдиним виходом із цієї ситуації є оскарження такої постанови. Водночас чинним законодавством перебачено можливість даного оскарження у два способи: 1) досудовому або 2) судовому порядку. Детальніше про їх особливості розповімо далі.

Досудовий порядок оскарження постанови ВЛК

Згідно з першим способом оскарження постанов ВЛК можливе шляхом їх оскарження до ВЛК вищого рівня, а саме:

• постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва;

• перегляд постанов, підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей), мають право здійснювати ВЛК регіонів;

• постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК.

Зверніть увагу, що оскарження постанов ВЛК про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України можливе лише до Центральної ВЛК.

Для оскарження постанови ВЛК до ВЛК вищого рівня або безпосередньо до Центральної ВЛК потрібно подати заяву, у якій зазначити причини перегляду постанови. Крім цього, до заяви варто додати документи, видані ВЛК, рішення якої оскаржується. За наявності можна також надати результати попередніх медичних досліджень.

За наслідками розгляду заяви може бути прийняте рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.

Судовий порядок оскарження постанови ВЛК

Другим способом оскарження постанови ВЛК є звернення до суду адміністративної юрисдикції. Для цього необхідно подати позовну заяву до окружного адміністративного суду за вибором позивача: за місцем проживання (перебування) позивача або за місцем перебування відповідача.

Цей спосіб можна обрати відразу, без попереднього використання досудового порядку, або ж звернутися до суду після отримання негативного висновку від "останньої інстанції" досудового порядку оскарження.

Водночас від обраного алгоритму дій залежатиме не лише момент отримання остаточного висновку від такого оскарження, а й строки звернення з позовною заявою до адміністративного суду, зокрема:

• у разі попереднього застосування досудового порядку – строк на судове оскарження становитиме 3 місяці, який починає свій перебіг із дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови;

• у разі оскарження постанови ВЛК безпосередньо до суду – строк для звернення становить 6 місяців із дня, коли особа дізналася про вчинення правопорушення, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

Зверніть увагу, що оскарження висновку ВЛК не звільняє від обов'язку з'явитися на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки для направлення у військову частину або проходження навчання, що в протилежному випадку може призвести навіть і до притягнення особи до кримінальної відповідальності.

З огляду на це разом із позовною заявою необхідно подати заяву про забезпечення позову, у якій просити суд зобов'язати призупинити рішення ВЛК до ухвалення рішення суду.

Отже, оскарження постанови ВЛК є цілком можливим та реальним. Тому якщо у вас виникли обґрунтовані сумніви в правомірності постанови ВЛК, ви можете оскаржити її шляхом обрання одного із запропонованих вище способів або спробувати поєднати обидва з них.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua