Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Пільговий режим увезення більшості категорій автомобільних транспортних засобів для громадян
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Закон України № 2142-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" запровадив пільговий режим увезення більшості категорій автомобільних транспортних засобів для громадян, а саме: їх повністю звільнено від сплати митних платежів – ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняють від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з увезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Не застосовують до операцій з увезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або які ввозять із території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України.

Процедура самостійного декларування авто

Держмитслужба забезпечила можливість самостійного електронного декларування легкових автомобілів громадянами під час їх увезення без сплати митних платежів.

Для тих громадян, які бажають самостійно, без звернення до митного брокера, задекларувати свої легкові автомобілі для їх розміщення в митний режим імпорту зі звільненням від сплати митних платежів, Держмитслужба доопрацювала розділ "Громадянам / Ввезення легкового автомобіля" в Особистому кабінеті на Єдиному державному інформаційному вебпорталі "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" https://cabinet.customs.gov.ua.

Як це відбувається?

Якщо під час заповнення митної декларації громадянин залишить активною позначку "Оформлення без сплати платежів за законом 2142-IX" (а вона активна початково), то заповнення електронної форми митної декларації буде здійснено з урахуванням описаних нижче особливостей, які випливають із Закону.

Для попередньої декларації:

1. Не потрібно обирати "Код місця митного оформлення". Справа в тому, що попередні митні декларації без резервування митних платежів оформлюються автоматично, без залучення посадової особи митниці. Термін оформлення такої декларації – від 5 до 15 хвилин. Після того як декларант переконався, що попередню декларацію оформлено, можна завозити автомобіль в Україну через будь-який із пунктів пропуску тієї митниці, яку він указав у декларації як митницю ввезення.

2. На цьому етапі не потрібно додавати скан-копії документів. Їх необхідно буде прикріпити під час створення додаткової декларації.

3. Не потрібно розраховувати митні платежі.

Для додаткової декларації:

Загалом, додаткову декларацію заповнюють у звичайному порядку, з тією лише різницею, що митні платежі нараховують умовно, вони сплаті не підлягають. Не забудьте обрати підрозділ митного оформлення, у який пред'являтимете автомобіль, а також додати скан-копії (або фотографії) усіх необхідних документів, до яких належать:

1) договір купівлі-продажу, міни чи дарування або документ, який його замінює: оформлений на відповідних бланках і завірений печаткою підприємства (організації) рахунок-фактура (інвойс) тощо, у якому зазначено П. І. Б. особи, якій продано транспортний засіб, дату його продажу, ідентифікаційні ознаки транспортного засобу (номери шасі (рами), кузова (ідентифікаційний номер – VIN), марка, модель, рік виготовлення);

2) реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави) з відмітками або відомостями про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видає реєстраційний орган;

3) документ про підтвердження відповідності транспортного засобу екологічним нормам;

4) договір або доручення, що наділяє правом уповноважену особу вчиняти дії, пов'язані з проведенням митних формальностей (у разі ввезення транспортного засобу не його власником);

5) паспортний документ, що дає право на перетин державного кордону, та/або паспорт громадянина (посвідчення особи) з відміткою про місце проживання в Україні; посвідка чи інший документ про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном;

6) довідка про присвоєння РНОКПП (за наявності);

7) експертний висновок (у разі неможливості визначення року виготовлення транспортного засобу відповідно до реєстраційних документів та його класифікації згідно з УКТЗЕД);

8) будь-який документ, оформлений митним органом під час пропуску транспортного засобу через митний кордон України.

Заповнення та подання митниці декларації, як і в звичайному порядку, завершують підписанням КЕПом (електронним підписом) декларанта.

Сподіваємось, що це нововведення буде запитаним серед громадян, які ввозять в Україну транспортні засоби.

ВИСНОВОК:

Отже, наразі ця процедура дійсно є доступною і нескладною, а звільнення від сплати митних платежів є чудовим шансом вигідно придбати авто за кордоном і користуватися ним в Україні.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua