Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Особливості оподаткування в період воєнного стану
Віталій Пацюк, адвокат, партнер, Юридична компанія "КПД Консалтинг" Олена Матвієць, юрист, юрист ЮК КПД Консалтинг

Агресія російської федерації проти України майже паралізувала господарську діяльність в Україні, основну увагу прикуто до ситуації на фронті та допомоги Збройним Силам України. Бізнес, робота і власний дохід у багатьох відійшли на другий план, тим паче що держава й союзники роблять усе, щоб забезпечити переселенців і постраждалі райони України фінансовою допомогою та гуманітарними вантажами. Водночас збереження економіки країни є не менш важливим завданням для виживання країни та зміцнення її суверенітету і незалежності. Уже неодноразово чули звернення від влади, що суб'єктам господарювання треба приділяти більшу увагу бізнес-активності й господарській діяльності. Збереження колективу та забезпечення своїх працівників заробітною платою має стати істотною підтримкою державному бюджету і в частині податків, і в частині збереження видатків на фінансову допомогу постраждалим. Як стимул для бізнесу Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 р. № 2120-IX (далі – Закон), який вніс безпрецедентні зміни у податкове законодавство, що мають стимулювати бізнес-активність та полегшувати провадження господарської діяльності в період воєнного стану.

ЄДИНИЙ ПОДАТОК

Із першого квітня 2022 року на період воєнного стану збільшено поріг для перебування на третій групі єдиного податку для фізичних осіб та юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми (крім діяльності у сфері азартних ігор, пов'язаної з обігом підакцизних товарів, страховиків тощо) до 10 мільярдів гривень. При цьому обмеження щодо кількості найманих працівників скасовано. До того ж із 1 квітня 2022 р. на період воєнного стану і протягом місяця після його завершення ставку єдиного податку для платників, що перебувають на третій групі спрощеної системи оподаткування, знижено до 2 % від доходу, а платники єдиного податку 1 (першої) та 2 (другої) груп мають право не сплачувати єдиний податок. Слід окремо зазначити, що платники єдиного податку третьої групи, які застосовують зазначені вище особливості оподаткування, щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця.

Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку 3 (третьої) групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України застосовували особливості оподаткування, передбачені Законом, із першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених Законом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим Законом. Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

ЗАГАЛЬНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ САМОЗАЙНЯТИХ ОСІБ І ФОП

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та підприємці на загальній системі оподаткування зможуть зменшити оподатковуваний дохід на суму витрат, здійснених на потреби ЗСУ.

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Платники єдиного податку третьої групи у цей період не нараховуватимуть і не сплачуватимуть ПДВ – їх звільнено від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій із постачання товарів, робіт і послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Закон істотно розширив перелік операцій, які звільнено від ПДВ і мита, зокрема такими як ввезення і постачання на територію України касок, бронежилетів, шоломів, лікарських засобів, інших товарів оборонного призначення. Крім того, визначено, що протягом воєнного стану повністю враховуватимуть у складі податкового кредиту ПДВ з товарів, переданих іншим особам для потреб забезпечення оборони України, при цьому сплачений ПДВ включатимуть до податкового кредиту на підставі первинних документів, реєстрацію податкових накладних в ЄРПН потрібно буде здійснити протягом шести місяців після скасування воєнного стану.

На період воєнного стану операції із ввезення та постачання на територію України бензинів, дизельного пального, скрапленого газу, а також нафти оподатковуватимуть ПДВ за ставкою 7 %. Одночасно акцизний податок для бензинів, дизельного пального і скрапленого газу скасовано.

ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

За Законом звільнено від ПДФО доходи учасників бойових дій і фізичних осіб, які проживають у районах бойових дій, отримані від благодійних організацій. Закон також передбачає, що до податкової знижки фізичних осіб за 2022 рік включатимуть витрати, здійснені благодійним організаціям (до 16 % оподатковуваних доходів).

ЄДИНИЙ ВНЕСОК

На період із 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану фізичним особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, ФОП і фермерам надано право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Під час періоду мобілізації роботодавці – ФОП другої і третьої груп та юридичні особи третьої групи мають право не сплачувати ЄВ за найманих працівників, які мобілізовані на військову службу до ЗСУ (за умови, що такі роботодавці продовжують виплачувати їм заробітну плату).

За Законом на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану платникам ЄВ не нараховують пеню, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Також Закон запроваджує мораторій на проведення перевірок нарахування та сплати ЄВ.

ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ ТА ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

Закон передбачає, що не нараховують і не сплачують плату за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, а також за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Таке правило застосовують протягом періоду з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан. Також за 2022 і 2023 податкові (звітні) роки не нараховують і не сплачують загальне мінімальне податкове зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, указаних вище.

Закон також передбачає, що за 2022 податковий (звітний) рік не нараховують і не сплачують екологічний податок за об'єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначає Кабінет Міністрів України.

ПІДТРИМКА ЗСУ, ТО І ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Закон передбачає, що операції з добровільного передання будь-яких товарів, надання послуг ЗСУ та підрозділам територіальної оборони не оподатковують.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І СТРОКИ ДАВНОСТІ

Згідно зі змінами, внесеними до Податкового кодексу України (далі – ПК України), на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПК України, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі зупиняється перебіг строків давності. У зв'язку із введенням воєнного стану пеню за порушення податкового законодавства не нараховують.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua