Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Реєстраційні дії під час воєнного стану
Олена Радтке, адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання, член Ради Комітету з питань верховенства права НААУ, АО "Радтке-Прядко і партнери"

Із початком війни виникла нагальна потреба в захисті інформації, що міститься в державних реєстрах, від несанкціонованих втручань. На деякий час функціонування реєстрів було припинено або обмежено, і лише наприкінці березня – на початку квітня розпочато поетапне відновлення.

Зміни до процедури держреєстрації юридичних осіб, ФОП, громадських об'єднань та речових прав на об'єкти нерухомості в період дії воєнного стану внесено постановами Уряду від 06.03.2022 р. № 209 та від 24.03.2022 р. № 364.

Що принципово змінилося

1. Звужено коло осіб, які можуть проводити реєстраційні дії, – держреєстрацію здійснюють тільки держреєстратори, посадові особи Мін'юсту, його територіальних органів, що входять до списку, затвердженого Мін'юстом.

2. Діють засади екстериторіальності – держреєстрацію здійснюють без прив'язки до місця розміщення об'єкта нерухомості, компанії, ФОП чи громадського об'єднання, окрім окремих випадків, коли передбачено відповідні умови/обмеження.

3. Скасовано вимогу стосовно нотаріального засвідчення автентичності підпису – необхідність такого засвідчення відсутня в тому випадку, якщо:

– підпис виконують у присутності держреєстратора чи посадової особи;

– особу підписанта встановлено за допомогою документа, який посвідчує особу.

4. Скасовано вимогу стосовно використання в обов'язковому порядку відомостей реєстрів – за обставин, коли доступ до реєстрів (відповідних автоматизованих інформаційних систем) тимчасово відсутній, реєстраційні дії можна здійснювати без цих відомостей.

Які дії вчиняють нотаріуси

Наразі доступний невеликий перелік нотаріальних дій, серед яких нотаріальне посвідчення довіреностей, заповітів і справжності підписів на документації. За винятком (крім деяких адміністративно-територіальних одиниць) доступні Єдиний реєстр спецбланків нотаріальних документів, Спадковий реєстр, Єдиний реєстр довіреностей.

Увага! Для якнайшвидшого пошуку нотаріуса, який провадить діяльність у конкретному регіоні (населеному пункті), можна скористатися: а) інформацією за посиланням: https://npu.ua/news/notary/; б) спеціально запущеним Телеграм-ботом: @NotariusUaChatBot.

Найближчим часом заплановано відновлення роботи нотаріусів із засвідчення договорів кредитування та іпотеки, а також здійснення виконавчих написів.

Які реєстраційні дії проводять для підприємців

Станом на 30 березня 2022 року здійснюють держреєстрацію:

– фізичних осіб – підприємців (ФОП), припинення діяльності ФОП, зміни до інформації про ФОП;

– товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ);

– фермерських господарств;

– акціонерних товариств (АТ), що є банками;

– зміни видів економічної діяльності, керівника, місцезнаходження юридичної особи.

До відома! З 28 березня відновлено онлайн-реєстрацію ФОП у застосунку "Дія" за посиланням: diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop. Натомість закрити ФОП можна тут: diia.gov.ua/services/zakrittya-fop, а внести зміни тут: diia.gov.ua/services/zminennya-danih-fop.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua