Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Орендні платежі під час воєнного стану
Ірина Полулях, ЮРИСТ&ЗАКОН

Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, для здійснення господарської діяльності орендує виробничий цех і легковий автомобіль у фізичних осіб. Через військовий стан на території України підприємство призупинило свою діяльність і ввело простій з 01 березня 2022 року, а з 01 квітня планує відправити всіх співробітників у відпустку за свій рахунок. Чи можлива в цій ситуації неоплата оренди? Що є підставою для цього та якими документами це оформити? Чи обов'язково оплачувати оренду за весь час після війни?

Торгово-промислова палата України 28 лютого 2022 року листом засвідчила, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є військова агресія російської федерації проти України, яка стала підставою для введення воєнного стану. Зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб за договором.

Утім, форс-мажорні обставини не є безумовною підставою звільнення орендаря від обов'язку сплачувати орендну плату. Настання форс-мажорних обставин звільняє особу від відповідальності за порушення зобов'язання за договором (ст. 617 Цивільного кодексу України). Проте згодом орендар все одно має сплатити орендні платежі. Водночас, якщо через настання форс-мажору він порушив строк сплати орендної плати, його не може бути притягнуто за це до відповідальності, установленої договором оренди чи законом.

У разі ж, якщо через обставини непереборної сили орендар не має можливості використовувати орендоване майно або коли використання орендованого майна було фактично неможливим, за законом орендар звільнений від орендної плати за весь час, протягом якого він не мав змоги використовувати майно через обставини, за які він не відповідає (ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України). У разі виникнення з орендодавцем спору щодо можливості використання орендованого майна під час воєнного стану, саме орендарю необхідно буде доводити, що він такої можливості не мав.

Порядок повідомлення орендодавця про неможливість сплати орендних платежів, відстрочення їх сплати, неможливість використання майна внаслідок форс-мажорних обставин зазвичай прописаний у договорі. Простій і відправлення співробітників у відпустки не є причиною для невиконання умов договору оренди, якщо тільки це не прописано в самому договорі.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua