Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Посівна у воєнний час
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи регламентовано якимись окремими документами проведення посівної на період воєнного стану.

У зв'язку з нагальною потребою запуску та функціонування посівної кампанії уряд затвердив зміни до надання фінансової державної підтримки аграріям під час посівної.

"Результат усього сезону с/г робіт залежить від того, наскільки якісно ми зможемо організувати проведення весняно-польових робіт", – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Міністр наголосив, що навесні аграрії завжди потребують додаткового фінансування на період посівної. Крім того, нині с/г виробники не мають можливості реалізувати зібраний торік урожай на експорт, оскільки вся портова інфраструктура країни заблокована агресором. Як наслідок – сьогодні в аграріїв криза ліквідності обігових коштів для с/г діяльності.

Тому Мінагрополітики ініціювало урядовий документ щодо запровадження механізму надання державних гарантій таким сільгосптоваровиробникам, й уряд одностайно підтримав та прийняв постанову "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України щодо забезпечення кредитної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам".

Яку підтримку держава надасть для аграріїв у 2022 році:

– Винятково малим та середнім аграрним виробникам з оборотом не більш як 20 млн євро на рік, що є еквівалентом підприємства, яке оброблює до 10000 га.

– Компенсація відсоткової ставки за залученими кредитами.

– Максимальна сума кредиту, на який поширюється компенсація відсоткової ставки, становить 50 млн грн.

– Кредитування надають для провадження сільськогосподарської діяльності (посівної) на період дії воєнного стану.

– Для отримання кредитування суб'єкт підприємництва також має бути сільськогосподарським товаровиробником у значенні, наведеному в Законі України "Про державну підтримку сільського господарства України".

– Строк дії кредиту становить 6 місяців.

– Установлено максимальний розмір державної гарантії за портфельними кредитами до 80 %.

Крім цього, Міністерство аграрної політики та продовольства України робить усе можливе для спрощення процедур та полегшення посівної кампанії, зокрема:

– для забезпечення сільгоспвиробників насінням до посівної в Україні на час воєнного стану скасовані додаткові процедури із сертифікації насіннєвого матеріалу;

– дозволено експлуатацію сільгоспмашин без їх реєстрації на період воєнного стану (наказ Мінагрополітики № 154 "Про технічне забезпечення комплексу польових робіт в умовах воєнного стану 2022 року");

– запущено аграрну платформу Міністерства зі збору актуальних потреб аграріїв під посівну в режимі реального часу: https://agrostatus.org/;

– створено онлайн-платформу для покращення логістичних маршрутів аграріїв в умовах воєнного стану: https://prodsafety.org.

Кабінет Міністрів України ухвалив низку рішень, які полегшують доступ виробників сільгосппродукції до пального, пестицидів й агрохімікатів в умовах воєнного стану.

Щодо пального. "Дозволено введення в обіг бензину та дизельного пального екологічних класів Євро 3 і Євро 4. Спрощено проходження митних процедур для постачання нафтопродуктів. Завдяки цьому буде залучено додатковий ресурс пального для потреб с/г виробників", – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

"Спрощується виключно процес отримання ліцензії – усі питання безпеки транспортування та якості пестицидів й добрив буде дотримано на належному рівні", – наголосив міністр.

Кредит під 0 % на час воєнного стану

У сільськогосподарських товаровиробників з'явилася можливість отримати кредит до 60 млн грн під 0 % на час воєнного стану за програмою "5–7–9 %".

Відповідно до рішення уряду розширена програма "Доступні кредити "5–7–9%". Аграрії протягом дії воєнного стану та місяць після його завершення можуть отримати кредит під 0 %. Після цього кредитна ставка становитиме 5 %. Також збільшено максимальну суму кредиту до 60 млн грн.

Строк кредитування за програмою "5–7–9" залежатиме від цільового призначення коштів. На реалізацію інвестиційного проєкту і на рефінансування заборгованості кредит надають щонайбільше на 5 років. Для фінансування оборотного капіталу – на 3 роки.

Кредитування сільськогосподарських товаровиробників для ведення своєї діяльності на період воєнного стану протягом 6 місяців – з 0-відсотковою ставкою, після цього 5 %. Кредит надають лише на придбання основних засобів і покриття будь-яких витрат, пов'язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності у значенні Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України".

"Вартість такого кредиту буде 0%, усі відсотки компенсує держава, для того щоб за ці кошти сільськогосподарські виробники могли купити всі необхідні засоби виробництва та здійснити посівну кампанію", – зазначив перший заступник міністра Тарас Висоцький.

Також Уряд розширив перелік інструментів, які дозволять банкам надавати кредити в межах програми "5–7–9%" у разі нестачі забезпечення.

Міністр закликав аграріїв якнайшвидше пройти анкетування та озвучити потреби, щоб прискорити забезпечення посівної.

ВИСНОВОК:

Отже, держава робить усе можливе для проведення посівної кампанії та полегшення її реалізації. Тому слідкуйте за новинами, щоб якомога швидше дізнатися про нові правила, вимоги й закони у цій сфері, які незабаром будуть оприлюднені.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua