Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Статус біженця чи тимчасовий захист за Директивою?
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Війна змушує громадян залишати власну країну з метою захисту свого життя та життя своїх дітей. ООН 11 березня заявила, що з початку російського вторгнення – 24 лютого – Україну полишили понад 2,5 млн людей. Більшість із них виїхали до країн ЄС, що запровадили спеціальний захист українців, який передбачає спрощену процедуру перетину кордону та перебування в країнах.

Громадяни України з біометричним паспортом мають право знаходитися в будь-якій країні ЄС протягом 90 днів як туристи без оформлення додаткових документів.

Однак, якщо ви бажаєте отримати офіційний статус і користуватися відповідними пільгами чи виплатами, вам необхідно визначитися зі статусом. Та чи всі люди, які перетнули кордон через воєнні події, знають, який статус їм отримати за кордоном? Гадаємо, ні. Саме тому пропонуємо з'ясувати все докладніше.

Статус біженця

Біженець – особа, що не є громадянином країни, до якої прибула та внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом унаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

У кожного біженця є зобов'язання перед країною, у якій він знаходиться, згідно з якими, зокрема, він повинен дотримуватися законів та розпоряджень цієї країни, а також заходів, що застосовують для підтримання громадського порядку (Конвенція про статус біженців).

Статус біженця – це індивідуальне право, яке надають за результатами спеціального адміністративного та юридичного процесу, що встановлює, чи є у вас обґрунтована небезпека переслідування на ґрунті раси, релігії, національності, належності до певної соціальної групи або політичних переконань.

Після надання статусу біженця такий статус може бути відкликаний щоразу, коли з'являються нові елементи або докази, які вказують на існування підстав для перегляду цього статусу.

Статус біженця надається за особливою процедурою компетентними національними органами в країнах-членах, і рішення залежить від індивідуальної ситуації.

Статус біженця надає відповідні гарантії, такі як:

• медичне страхування,

• право на проживання (часто у спеціальному таборі), освіту і працевлаштування.

Однак потрібно бути готовим до того, що ваша заявка на отримання даного статусу може перебувати на розгляді досить тривалий час. Тому що країна вашого тимчасового перебування повинна провести цілу процедуру, щоб довести цей статус. Можливо навіть, вас залишать без документів, поки відповідні установи не нададуть рішення щодо вашого статусу.

Також у разі виїзду з країни, де щодо неї розглядають питання біженства або яка вже має цей статус, країна може застосувати до цієї людини санкції.

Тобто ви повинні пройти довгий та складний шлях для отримання такого статусу.

Право на тимчасовий захист

Рада ЄС 4 березня 2022 року ухвалила Рішення – Директива про тимчасовий захист.

Згідно з Директивою українцям надано можливість отримати дозвіл на проживання на території Європейського Союзу на 1 рік. Цей період може бути автоматично продовжено на наступний рік залежно від ситуації в Україні.

Загалом тимчасовий захист без попереднього подання заявки на притулок (отримання статусу біженця) надає громадянам дозвіл на проживання в країнах ЄС до 3 років.

Згідно з офіційним сайтом ЄС "An official website of the European Union", якщо ви проживали в Україні на постійній основі та виїхали з країни в період починаючи з 24 лютого 2022 року для уникнення пов'язаних із війною небезпек, ви маєте право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС.

Тимчасовий захист розроблено для забезпечення негайного захисту переміщених осіб, у т. ч. тих, які виїхали із зон збройного конфлікту. Хоча тимчасовий захист не пов'язаний із міжнародним захистом, він зменшує потребу негайно звертатися за міжнародним захистом, оскільки гарантує надання дозволу на проживання, а також пов'язані з ним права.

Права, які надає тимчасовий захист

• Право на проживання.

• Доступ до житла.

• Соціальна допомога.

• Медична допомога.

• Опіка над дітьми та підлітками без супроводу.

• Доступ до освіти для дітей та підлітків.

• Доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці).

Хто має право на тимчасовий захист?

Право на тимчасовий захист мають:

• громадяни України, а також члени їх сімей, переміщені внаслідок конфлікту. Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним захистом в Україні, а також члени їх сімей;

• громадяни третіх країн, які не є громадянами України, й особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні на підставі чинного дозволу на постійне проживання, та які не можуть безпечно повернутися до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист ЄС або на відповідний національний захист – залежно від країни ЄС, у якій вони перебувають.

Національні органи країни-члена, у якій ви перебуваєте, повинні повідомити вас про ваше право на тимчасовий захист. Далі ви маєте подати їм запит на отримання дозволу на проживання для тимчасового захисту і слідувати їхнім вказівкам у межах національного процесу. Ви можете ознайомитися з картою, розміщеною нижче, щоб отримати інформацію про відповідні національні органи. Цей процес включатиме реєстрацію ваших даних і підтвердження того, що на вас поширюється тимчасовий захист і що жодне з положень про виняток не застосовується у вашій ситуації.

Важливо: право на тимчасовий захист є доповненням до права на звернення за міжнародним захистом (тобто права на статус біженця). Надання статусу міжнародного захисту не залежить від тимчасового захисту.

У випадку, якщо ситуація в Україні покращиться та дозволятиме переміщеним людям безпечно повернутися додому, Єврокомісія може запропонувати припинити дію Директиви про тимчасовий захист.

ВИСНОВОК:

Отже, обидва статуси дають громадянам України певні права та гарантії. Водночас зауважимо, що це різні статуси, однак отримання тимчасового захисту не перешкоджатиме поданню заяви на статус біженця. Також варто розуміти всю складність та відповідальність процедури отримання статусу біженця.

Обирати Вам!

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua