Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Оформлення новонародженої дитини під час війни
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Поки в Україні триває війна, розпочата РФ, життя продовжується, і немовлята народжуються попри все.

Як зареєструвати новонароджену дитину у воєнний час?

Як відомо, останніми тижнями наші героїчні українські жінки вимушені народжувати в неймовірно складних умовах: у підвалах і бомбосховищах. Постає актуальне питання, як зареєструвати таку дитину.

Дитину має бути зареєстровано відразу після народження, і з моменту народження вона має право на ім'я й набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їхнє піклування (Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року).

Відповідно до вимог ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше ніж один місяць від дня народження дитини зареєструвати її народження в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрацію народження дитини провадить орган державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження й наданням прізвища, імені та по батькові.

Реєстрацію народження дитини засвідчують свідоцтвом про народження.

Раніше було доступне "єМалятко" – комплексна послуга для батьків новонароджених. За однією заявою, поданою онлайн, можна було зареєструвати народження дитини й отримати до 10 державних послуг, потрібних у разі народження дитини, від різних органів влади.

Однак сьогодні ця функція не працює, а точна кількість новонароджених дітей не відома, адже порахувати кількість немовлят в укриттях країни поки що майже неможливо.

З 04.03.2022 МОЗ спростив реєстрацію новонароджених на період воєнного стану, а саме Міністерство видало наказ "Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану".

Ухвалене рішення дає змогу зареєструвати народження дитини в разі, якщо пологи відбулися поза межами закладу охорони здоров'я. Зокрема, у цьому випадку документ про народження дитини у формі медичного свідоцтва про народження (за формою 103/о) зможуть видавати медичні працівники, які були присутні під час пологів або проводили перший огляд новонародженого.

Засвідчувати народження дитини в такий спосіб зможуть усі медичні працівники, які перебувають у трудових відносинах із ліцензіатами медичної практики, зокрема й ті, хто надає екстрену медичну допомогу.

Отже, усім надавачам медичної допомоги рекомендовано забезпечити наявність у медичних працівників запасу видрукованих бланків за формою 103/о.

У разі, якщо медичний працівник не матиме можливості заповнити медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), він зобов'язаний на кожен випадок народження живої дитини виписати довідку в довільній формі у двох примірниках (без проставляння печатки), яка обов'язково повинна містити відомості щодо:

1) найменування надавача медичних послуг;

2) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) медичного працівника;

3) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину;

4) дату народження (число, місяць, рік) і стать новонародженого;

5) назва населеного пункту, у якому видано довідку;

6) місце народження дитини (якщо місце видачі довідки не збігається з фактичним місцем народження – за інформацією, наданою жінкою, яка народила дитину);

7) підпис медичного працівника;

8) дата видачі довідки.

Один примірник такої довідки медичний працівник віддає жінці, яка народила дитину, а другий передає на зберігання до відповідного надавача медичної допомоги.

Крім того, отримати свідоцтво про народження можна також за особистим зверненням породіллі до закладу охорони здоров'я. Водночас із собою потрібно мати медичні документи щодо спостереження вагітності або бути зареєстрованою в електронній системі охорони здоров'я, де містяться медичні записи про вагітність.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua