Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Визнання товарів гуманітарною допомогою
Ірина Тодоренко, ЮРИСТ&ЗАКОН

Відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів.

Зазвичай підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Зазначимо, що далі необхідна ще й письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання як підстава для здійснення гуманітарної допомоги в Україні. Саме визнання допомоги гуманітарною, залежно від її виду, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, – Мінсоцполітики, або обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Проте постановою від 07.03.2022 р. № 224 затверджено перелік категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану.

На період воєнного стану пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, які включено до зазначеного переліку, здійснюють за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів або декларації, заповненої особою, що перевозить такий товар, за формою згідно з додатком, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Наразі процедуру ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону до нашої держави максимально спрощено:

– не потрібно окремого рішення про визнання товару гуманітарною допомогою;

– отримувача не обов'язково має бути включено до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги;

– митна та прикордонна служби забезпечують невідкладний пропуск через Державний кордон України гуманітарної допомоги.

Важливо! На період воєнного стану голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласних державних адміністрацій, голови Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій (керівники відповідних військово-цивільних або військових адміністрацій у разі їх утворення) мають право приймати рішення про визнання товарів, які не включено до переліку категорій товарів, затвердженого постановою КМУ № 224, гуманітарною допомогою для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, цивільного захисту населення та його повсякденних потреб.

Облік і контроль за отриманням та цільовим використанням таких товарів здійснюють на основі звітів, отриманих відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу". Зокрема, митні органи та філії (територіальні управління) Національного банку України щомісячно складають звіти за встановленою формою відповідно про митне оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та про надходження на рахунки в іноземній валюті отримувачів гуманітарної допомоги коштів в іноземній валюті. Зазначені звіти подають до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення.

Також із метою сприяння громадянам у подоланні складних життєвих обставин у зв'язку зі збройною агресією Росії проти України створено Координаційний штаб з гуманітарних та соціальних питань та затверджено Керівника Офісу Президента України – головою Координаційного штабу.

НБУ відкрив спеціальний рахунок для збору коштів для надання гуманітарної допомоги, а Мінсоцполітики використовуватиме кошти, які надходять на цей рахунок, для підтримки громадян України, які найбільше страждають від війни:

– забезпечення їх їжею та питною водою, одягом та взуттям, засобами гігієни та товарами першої необхідності;

– забезпечення ліками та медичними препаратами;

– облаштування місць розміщення громадян, які у зв'язку з бойовими діями залишили місце свого проживання;

– надання одноразової грошової допомоги;

– задоволення інших першочергових потреб людей.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua