Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Про виплату заробітної плати мобілізованому працівнику
Ірина Полулях, ЮРИСТ&ЗАКОН

Через військову агресію Росії Президент України підписав Указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", а згодом іще один – № 65/2022 "Про загальну мобілізацію". Сьогодні українці роблять усе можливе для боротьби з ворогом, а багато хто – безпосередньо на передовій. Сьогодні розглянемо питання виплати заробітної плати мобілізованим працівникам. Як правильно оформити, як фактично здійснювати?

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.92 р. № 2232 на військову службу громадянин України може потрапити за призовом (зокрема, під час мобілізації) і за добровільною згодою (контрактом). Звичайно, трудові гарантії поширюються й на мобілізованих осіб. Час проходження військової служби підлягає зарахуванню до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю).

Якщо працівника мобілізовано, роботодавець має видати наказ про увільнення його від роботи на час проходження ним служби зі збереженням середнього заробітку.

Документами на підставі, яких роботодавець видає наказ про увільнення працівника від роботи, є повістка й заява працівника. Однак відповідно до листа Головного управління оборонного та мобілізаційного планування від 21.08.2014 р. № 322/2/7142 документом, який підтверджує призов і проходження військової служби військовослужбовцем в особливий період, а також підтверджує призов під час мобілізації резервістів і військовозобов'язаних, є військовий квиток, у якому у відповідних розділах роблять службові відмітки. Також документами, які підтверджують призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, можуть бути довідка про призов військовозобов'язаного на військову службу, видана військовим комісаріатом або військовою частиною, а для резервістів – витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, які видає військова частина. Зазначені документи може бути видано й родинам військовозобов'язаних і резервістів для пред'явлення їх за місцем вимоги.

Заробітну плату мобілізованому працівнику нараховують у тому самому порядку, що й до мобілізації. У разі якщо працівник не хоче, щоб гроші було зараховано на "зарплатну" картку, він може написати заяву з проханням переказувати всі належні йому виплати на певний картковий рахунок, указавши його реквізити. Якщо роботодавець видає заробітну плату готівкою з каси підприємства, установи, організації, то мобілізований працівник може оформити довіреність на будь-яку особу, кому він довіряє свої кошти.

У разі порушення трудових прав мобілізованих працівників роботодавця буде притягнуто до відповідальності відповідно до законодавства України.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua