Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Онлайн-покупки. Що потрібно знати?
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Цікавить питання щодо онлайн-покупок. Які права у продавця та покупця в разі продажів через мережу Інтернет? Чим і як це врегульовано?

Інтернет-торгівля уже досить давно є дуже популярною в сучасному світі, а з початку пандемії її актуальність лише зростає щодня. Майже всі магазини перейшли в онлайн, а тому необхідно бути обізнаним у своїх правах й обов'язках щодо продажів і покупок в Інтернеті, адже, крім переваг, зручності й заощадження часу, є також і ризики в онлайн-шопінгу.

Загальна характеристика

Розпочнімо із Закону України "Про електронну комерцію". У ньому містяться визначення різних понять, зокрема, електронна торгівля – господарська діяльність у сфері електронної купівлі-продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення електронних правочинів із використанням інформаційно-комунікаційних систем.

Електронний договір – домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав й обов'язків та оформлена в електронній формі.

Електронний правочин – дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав й обов'язків, здійснена з використанням інформаційно-комунікаційних систем.

Продавець – суб'єкт господарювання, який згідно з договором реалізує споживачеві товари або пропонує їх до реалізації. Споживач – фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

Відповідно до вимог Закону України "Про електронну комерцію" продавець (виконавець, постачальник) під час вчинення електронного правочину зобов'язаний забезпечити повну відповідність предмета електронного договору, погодженого сторонами, кількісним і якісним характеристикам.

Права й обов'язки покупця (замовника, споживача) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції визначено законодавством України, зокрема Законом України "Про захист прав споживачів".

Згідно зі ст. 6 Закону України "Про захист прав споживачів" продавець (виробник, виконавець) зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію.

Продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов'язаний надати йому документи, що підтверджують належну якість продукції.

Покупець (замовник, споживач) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції за обсягом своїх прав й обов'язків прирівнюється до споживача в разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями та в разі укладення договору на відстані відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів".

Покупець (замовник, споживач) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції, який приймає (акцептує) пропозицію другої сторони щодо укладення електронного договору, зобов'язаний повідомити про себе інформацію, необхідну для його укладення.

У разі оплати вартості товару, роботи, послуги із застосуванням платіжних інструментів така особа має право повідомити відомості, що дають змогу забезпечити проведення оплати відповідним оператором платіжних систем, який несе відповідальність за їх збереження та використання в порядку, передбаченому законодавством.

Фізична особа повинна надати інформацію про себе, необхідну для вчинення електронного правочину, створення електронного підпису, ідентифікації в інформаційній системі суб'єкта електронної комерції, шляхом введення (створення) особою спеціального набору електронних даних, а також вчинення інших дій у такій системі.

У випадках, передбачених договором, покупець (замовник, споживач) повинен повідомити адресу доставки товару, виконання роботи чи надання послуги.

Інформування потенційних покупців (замовників, споживачів) щодо товарів, робіт, послуг здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про рекламу" та може відбуватися шляхом надсилання комерційних електронних повідомлень.

Укладання договору

Електронні правочини вчиняють на основі відповідних пропозицій (оферт).

Пропозиція укласти електронний договір (оферту) має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, та виражати намір особи, яка її зробила, уважати себе зобов'язаною в разі її прийняття.

Електронний договір укладають шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною.

Електронний договір уважають укладеним із моменту одержання особою, яка надіслала пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному ч. 6 ст. 11 Закону України "Про електронну комерцію".

Електронний договір укладають і виконують у порядку, передбаченому Цивільним і Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства.

Місцем укладення електронного договору є місцезнаходження юридичної особи або місце фактичного проживання фізичної особи, яка є продавцем (виконавцем, постачальником) товарів, робіт, послуг.

Момент виконання продавцем обов'язку передати покупцеві товар визначають згідно з положеннями Цивільного кодексу України про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено Законом України "Про електронну комерцію".

Згідно зі ст. 698 Цивільного кодексу України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність із продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його.

Способи оплати замовленого товару:

– готівкою;

– банківським переказом;

– платіжними картками на сайті магазину.

Розрахунки у сфері електронної комерції здійснюються відповідно до законів України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", інших законів і нормативно-правових актів Національного банку України.

Розрахунки у сфері електронної комерції можуть бути здійснені з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових і безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначають в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.

Продавець (виконавець, постачальник), оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку!

Обмін і повернення

Відповідно до ст. 707 Цивільного кодексу України покупець має право протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі непродовольчого товару належної якості, якщо триваліший строк не оголосив продавець, обміняти його в місці купівлі або інших місцях, оголошених продавцем, на аналогічний товар інших розміру, форми, габариту, фасону, комплектації тощо. У разі виявлення різниці в ціні покупець проводить необхідний перерахунок із продавцем.

Якщо у продавця немає необхідного для обміну товару, покупець має право повернути придбаний товар продавцеві й одержати сплачену за нього грошову суму.

Вимога покупця про обмін або повернення товару підлягає задоволенню, якщо товар не був у споживанні, збережено його товарний вид, споживчі властивості та за наявності доказів придбання товару в цього продавця.

Поради для безпечного онлайн-шопінгу

Щоб процедура купівлі-продажу товарів через Інтернет була безпечною та приємною, радимо вам ураховувати такі моменти.

1. Купляйте товари в перевірених інтернет-магазинах, які працюють офіційно й мають гарну репутацію, позитивні відгуки та якісний асортимент.

2. Звертайте увагу на наявність повної й доступної інформації про продукцію.

3. Обов'язково має бути інформація про можливість обміну та повернення товару.

4. Продавець зобов'язаний оформити документ (квитанцію) щодо продажу товару та його опис.

5. Сайт має містити інформацію щодо оброблення персональних даних і заходів до їх захисту.

Також звертайте увагу на умови доставки товару та його оплати.

Бажаємо вам, щоб досвід онлайн-покупок завжди був позитивним і здійснений за вимогами чинного законодавства.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua