Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Роз'яснення ПФУ "Електронна трудова: запитання – відповіді"

Розмови про електронну трудову точаться вже давно, і в цієї ідеї є як свої противники, так і прихильники. Водночас питання, як же функціонуватиме механізм оформлення трудових книжок, хвилює кожного.

Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) зголосився відповісти на найголовніші запитання, що стосуються роботи з е-трудовими.

Ведення електронної трудової відбуватиметься на підставі Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі". Зокрема, цим Законом передбачено, що відсутні відомості про трудову діяльність працівників ПФУ вносить до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі – Реєстр застрахованих осіб) з паперових трудових книжок на підставі відомостей, поданих страхувальником чи застрахованою особою, протягом п'яти років.

Отже, щодо строків переходу на е-трудові законодавець спрогнозував, що процес оцифрування трудових книжок здійснюватиметься протягом 5 років. Водночас за бажанням працівника паперову трудову книжку можна вести й після закінчення п'ятирічного строку.

Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперової трудової книжки. В електронній трудовій книжці відображатиметься вся наявна інформація про стаж, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.

Багатьох хвилює питання: на кого ж ляже тягар перенесення даних у цифровий формат? Так, відомості про трудову діяльність працівника (зокрема, з паперових трудових книжок, довідок тощо) вносять до Реєстру застрахованих осіб на підставі сканованих або оцифрованих копій документів, засвідчених кваліфікованим електронним підписом, поданих роботодавцем або працівником через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Після того як роботодавець або працівник заповнить анкету та прикріпить скан-копії документів, фахівці територіальних органів ПФУ переводять їх у цифровий формат, здійснюють звірку записів трудової книжки з даними, що вже містяться в персональній картці Реєстру застрахованих осіб. У результаті формується кінцевий варіант електронної трудової книжки. Коли трудову книжку оцифровано, то дані про періоди роботи й наявний страховий стаж будуть доступні для перегляду в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ (pfu.gov.ua). Також доступ до е-трудової забезпечено за допомогою мобільного застосунку "Пенсійний фонд".

Документи про освіту, народження дітей, службу в армії також сканують і вносять до електронної трудової, адже вони впливають на обрахунок стажу, а відповідно мають бути зафіксовані в Реєстрі застрахованих осіб.

Як уже було зазначено, за бажанням працівника паперову трудову книжку можна вести й після закінчення п'ятирічного строку. На вимогу працівника роботодавець зобов'язаний і надалі вести паралельно з електронним варіантом паперову трудову книжку, вносити туди записи про прийняття на роботу, переведення, звільнення та заохочення. Якщо ведення паперової трудової далі не планують, то після внесення до е-трудової всіх даних оригінал паперової трудової, що зберігається в роботодавця, видають працівникові під підпис.

ПФУ нагадав, що запровадження електронної трудової книжки є передумовою автоматичного призначення пенсії за віком за фактом настання події – досягнення пенсійного віку, без необхідності додатково звертатися й особисто відвідувати органи ПФУ.

Указав ПФУ й на можливість вийти на пенсію пізніше. Особа має право самостійно обрати, коли призначати пенсію за віком – відразу за досягнення пенсійного віку чи відстрочити час її призначення й у такий спосіб підвищити розмір пенсії. Для відстрочення особа має повідомити ПФУ про свій вибір до досягнення пенсійного віку.

Так, якщо людина продовжила працювати або якщо паперову трудову книжку не надавали для оцифрування й протягом трьох місяців із дня досягнення пенсійного віку її також не було надано, то вважають, що людина виявила бажання вийти на пенсію пізніше.

Якщо ж людина не повідомила про свій вибір щодо часу призначення пенсії та в Реєстрі застрахованих осіб наявна інформація про страховий стаж, то пенсію призначають автоматично з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua