Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Заблокована накладна – передвісниця перевірки та штрафу
Євген Власов, адвокат, АБ "Вектор"

Подобається платникам податків чи ні, але сезон більшості податкових перевірок розпочато. І допоки суспільство обговорює, наскільки це конституційно, законно або правильно, податківці включаються у свій звичний робочий режим. Натомість підприємцям потрібно пристосовуватися до нових умов і реалій, шукати дієві інструменти протидії й захисту, а не займатися розмірковуваннями та роздумами. Безсумнівно, зупинення реєстрації податкових накладних обмежує, а іноді й блокує бізнес, що вже казати про суди, коли чергові законодавчі зміни "дарують" нові категорії спорів, урізноманітнюючи їх і завантажуючи й так "перевантажену" третю гілку державної влади. Філософські питання про те, що буде, якщо платник податків не подасть письмові пояснення впродовж 365 днів із моменту отримання квитанції про зупинення реєстрації, мають цілком практичне значення. Отжє, спробуймо в цьому розібратися.

Щодо можливості оскарження квитанції про зупинення податкової накладної

Запорізький окружний адміністративний суд, розглядаючи низку справ за позовом ТОВ "ВТС-Укрснабпром" у 2018 та 2019 рр., фактично одноосібно сформував судову практику та поставив крапку в питанні неможливості оскаржувати квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної. Так, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної й рішення про результати розгляду скарги Комісією з розгляду скарг за своєю суттю, змістом і формою не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки не створюють для позивача юридичних прав й обов'язків (рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.01.2019 р. у справі № 280/4273/18, залишене без змін в апеляційному порядку; а також рішення того самого суду у справах № 280/4274/18 і № 280/4275/18).

Не йдучи на ризик і процесуальні експерименти, у деяких інших справах позивачі вже в процесі судового розгляду змінювали предмет позову та виключали вимогу про оскарження квитанції (ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 р. у справі № 1540/3341/18, постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 р. у справі № 821/1173/17).

Отже, оскарження квитанцій про зупинення податкової накладної не набуло популярності серед платників, а спроби скасувати в судах підприємці полишили ще у 2019 році.

Щодо строків для подання письмових пояснень

Положеннями Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не визначено строків для подання письмових пояснень у разі зупинення реєстрації податкової накладної. Цей аспект урегульовано Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 (далі – Порядок прийняття рішень), зокрема в його п. 6 установлено: у платника податків є для цього 365 днів. А положення п. 528 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ щодо зупинення перебігу строків не можуть у цьому разі бути застосовані, на відміну від подання скарги на, власне, саме рішення регіональної комісії про відмову в реєстрації податкової накладної, тому необхідно встигнути, незважаючи на карантин і різні види локдаунів, які пропонують суспільству.

Конкретні документи мають бути зазначені вже в самій квитанції про блокування

Верховний Суд (далі – ВС) дотримується того, що і квитанція повинна містити конкретний перелік документів, які потрібно подати платнику податків для вирішення питання про розблокування відповідної накладної (постанови ВС від 02.02.2021 р. у справі № 805/3956/18-а та від 04.02.2021 р. у справі № 818/1159/17).

Тішить те, що й апеляційні суди також наголошують на конкретизації документів уже в самій квитанції (див., наприклад, постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 р. у справі № 200/8912/20-а, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 р. у справі № 160/6794/20, постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 р. у справі № 400/4285/20).

Отже, платник податків має право бути обізнаним із документами, які потрібно подати для розблокування, а податкова зобов'язана забезпечити реалізацію цього права, зазначивши конкретні документи для подання.

Про наслідки неподання пояснень упродовж 365 днів

Податкові істини про те, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлені ПКУ строки, відомі всім.

У разі якщо порушено строки для реєстрації податкової накладної, то застосовують штрафні санкції, визначені положеннями ст. 1201 ПКУ. Водночас у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунка коригування в ЄРПН штрафні санкції, передбачені п. 1201.2 та ст. 1201 ПКУ, не застосовують на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування.

А втім, ПКУ не дає розуміння платнику в ситуації, коли підприємець не встиг подати письмові пояснення впродовж відведених 365 днів і, відповідно, не отримав (не має) рішення про відмову в реєстрації.

Однак згідно з п. 11 Порядку прийняття рішень комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, зокрема, у разі ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН.

Отож право в податківців на прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної формально є.

Це означає, що в разі прийняття такого рішення в платника податків виникає ще один шанс на порятунок – можливість оскаржити це рішення в адміністративному чи судовому порядку. Звісно, фіскали такий подарунок не зроблять.

Своєю чергою, в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі – ЗІР) (підкатегорія 101.27) наголошено на тому, що в разі якщо реєстрацію податкової накладної / розрахунка коригування в ЄРПН було зупинено і платник податку протягом 365 календарних днів не подав копій документів і письмових пояснень, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про їх реєстрацію, однак контролюючий орган за результатами проведеної перевірки виявив факт здійсненої операції без реєстрації податкової накладної / розрахунка коригування до податкової накладної у ЄРПН, то до такого платника податків застосовують штрафні санкції, визначені п. 1201.2 ПКУ. Такої самої думки дотримується й ГУ ДПС у Львівській області (докладніше див. ІПК ГУ ДПС у Львівській області від 02.04.2020 р. № 1374/10/33.1-09/ІПК), адже, на думку фіскалів, платник податків у цьому разі не вжив усіх необхідних заходів для реєстрації накладної.

Чогось є впевненість у тому, що вже під час перевірки податківці наполягатимуть, що заблоковану податкову накладну було складено щодо реальної господарської операції, тим паче про це свідчать первинні документи самого платника!

Отже, якщо немає реєстрації зупиненої податкової накладної, податкових штрафів не оминути. Ба більше, можлива й адміністративна відповідальність, якщо в податковій декларації продавець товарів/послуг не відобразить заблокованої податкової накладної (див. підкатегорію 101.27 ЗІР).

У податківців, в умовах скасування мораторію на проведення планових й окремих позапланових податкових перевірок, з'являється ще один привід завітати на перевірку: здійснивши лише аналіз зупинених накладних у ЄРПН і зіставивши з показниками в податкових деклараціях продавця, що й буде підставою для застосування пп. 78.1.4 ПКУ та абз. 21 п. 201.10 ПКУ.

Таким чином, невідображення заблокованої податкової накладної в податковій декларації буде першою ластівкою для надіслання фіскалами запитів у порядку ст. 73 ПКУ, а далі й до проведення податкової перевірки недалеко.

Декларуємо заблоковане? Позиція судів

Якщо податкова служба цілком прогнозовано дотримується жорсткої позиції, то суди щодо цього мають трохи іншу точку зору.

Так, колегія ВС підтримала позицію апеляційної інстанції й підсумувала: оскільки чинним законодавством передбачено, що в податковій декларації з ПДВ платник податку зазначає лише дані про обсяги фактично здійснених операцій відповідно до даних первинних документів і бухгалтерського обліку незалежно від того, складено чи зареєстровано в ЄРПН податкову накладну на такі операції, при цьому обсяги постачання товарів/послуг і сума ПДВ, указані в зайво складеній податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації, то позивач не має підстав відображати операцію, яка фактично не відбулася (постанова ВС від 11.09.2018 р. у справі № 820/6615/17). Тобто виходить, що фактично здійснена господарська операція, незважаючи на те, що реєстрацію податкової накладної було зупинено, підлягає відображенню в податковій декларації з ПДВ платника – продавця товарів/послуг, а ось помилкова накладна (безтоварна) – ні.

Якщо ж податкову накладну було складено помилково та її реєстрацію було зупинено, то платник податків не може й не зобов'язаний учиняти дії щодо її розблокування, а така заблокована накладна не повинна відображатися в податковій звітності платника, – саме таких висновків дійшла колегія Третього апеляційного адміністративного суду, що підтримала позицію суду першої інстанції, у справі, де позивач намагався зобов'язати податкову службу зареєструвати помилкову податкову накладну, яку він включив до податкової декларації з ПДВ (постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 23.05.2019 р. у справі № 804/3110/18, у касаційному порядку рішення не переглядали).

У разі якщо платнику податків не вистачило й 365 днів для подання пояснень і він не відобразив у своїй податковій звітності заблоковану накладну, то є прикмета, що податківці неодмінно завітають із перевіркою до такого підприємця, – доведено податковою.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua