Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Хто повинен виплачувати кредит після розлучення?
Анастасія Зелена, ЮРИСТ&ЗАКОН

Розлучаюся із чоловіком, але в нас є спільний кредит. Хто повинен його виплачувати після розлучення?

Розлучення саме собою є складним кроком у житті обох із подружжя, однак варто пам'ятати про матеріальні аспекти, а саме про поділ майна та боргів, набутих під час шлюбу. Якщо з поділом квартири й машини все більш-менш зрозуміло, то з поділом кредитів все справді складніше. Спробуймо розібратися.

Відповідно до ст. 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один із них не мав із поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Згідно зі ст. 61 СК України, якщо один із подружжя уклав договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, зокрема й гонорар, виграш, одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Важливим є те, що кредитний договір має бути укладено саме під час шлюбу.

Якщо кредит укладено до шлюбу, тоді кредитне зобов'язання залишається тільки за тим із подружжя, хто його взяв, навіть якщо кредит оформлено для придбання спільного житла.

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу.

Розпоряджання майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності, після розірвання шлюбу співвласники здійснюють лише за взаємною згодою (ст. 68 СК України).

Дружина й чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Дружина й чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.

Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу всього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений (ст. 69 СК України).

Тобто майно, що підлягає поділу, – це спільне майно, а під час поділу майна враховують і борги подружжя та правовідносини за зобов'язаннями, що виникли в інтересах сім'ї.

Звичайно, у разі розлучення буде враховано, на що саме взято кошти.

Часто буває, що банки видають кредити на великі суми одному з подружжя. Такі кредити або оформлюють на чоловіка та дружину, або інший із подружжя бере на себе обов'язки поручителя.

Тобто в такій ситуації кожен із подружжя буде обізнаний, що в них виникає сімейний борг.

Однак поширеними є випадки, коли кредит є невеликим і банк оформлює його на одного з подружжя, а інший навіть не здогадується. У такій ситуації необізнаній стороні доречно буде довести в суді, що він не має до цього боргу жодного стосунку.

З аналізу судової практики відомо, що суди визначають критерії, які дають змогу надати майну статус спільної сумісної власності, а саме:

– мета придбання кредиту, чи укладений договір в інтересах сім'ї, а не у власних;

– чи використано отриманий кредит в інтересах сім'ї, а не у власних;

– час отримання кредиту.

Наприклад, справа № 638/17330/16-ц, де жінка звернулася до суду з позовом до чоловіка, у якому просила визнати спільним боргом колишнього подружжя позичені кошти за договором позики та встановити факт повернення нею боргу в сумі 100 тис. дол. США після розірвання шлюбу чоловіком і, звичайно, стягнути з нього на її користь у порядку зворотної вимоги (регресу) Ѕ боргового зобов'язання за договором позики в сумі 50 тис. дол. США. Суд жінку підтримав і визнав позичені кошти за договором позики спільним боргом колишнього подружжя та стягнув на її користь гроші.

У постанові від 03.05.2018 р. у справі № 639/7335/15-ц Верховний Суд зазначив, що тлумачення ч. 4 ст. 65 СК України свідчить, що той із подружжя, хто не брав безпосередньо участі в укладенні договору, стає зобов'язаною стороною (боржником) за наявності двох умов: 1) договір уклав другий із подружжя в інтересах сім'ї; 2) майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї. Тільки поєднання вказаних умов дає змогу кваліфікувати другого з подружжя як зобов'язану особу (боржника).

Тобто на рівні закону закріплено об'єктивний підхід, оскільки він не пов'язує виникнення обов'язку другого з подружжя з фактом надання ним згоди на вчинення правочину. Навіть якщо другий із подружжя не знав про укладення договору, він вважатиметься зобов'язаною особою, якщо об'єктивно цей договір було укладено в інтересах сім'ї та одержане майно використано в інтересах сім'ї.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 17.04.2019 р. у справі № 61-36690св18: "Якщо наявність боргових зобов'язань підтверджується відповідними засобами доказування, такі боргові зобов'язання повинні враховуватись при поділі майна подружжя. Майно, одержане за договором позики і використане в інтересах сім'ї, є спільною сумісною власністю подружжя".

ВИСНОВОК:

Можемо підсумувати, що в цьому заплутаному питанні є багато нюансів, які чітко не закріплені законом, проте матимуть значення під час судового процесу.

Також нагадуємо, що хорошим способом вирішення такого спору буде укладення мирової угоди. Це можна зробити на будь-якій стадії процесу.

Проте якщо у вашому випадку є спір, то бажаємо вам успіху й радимо надати суду повну картину й додати всі наявні докази для об'єктивного та всебічного розгляду справи.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua