Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Штучний інтелект – допомога під час аналізу договорів
Роман Падалка, старший юрист, ETERNA LAW

Аналіз договорів є важливою, але виснажливою роботою. Це вимагає унікальної комбінації юридичної експертизи та здатності тлумачити юридичну мову, якою володіють лише юристи й адвокати. Водночас перегляд багатьох, часто подібних договорів, як частини великої трансакції чи у випадках укладення договорів із значною кількістю контрагентів, може стати рутинним і замилити очі.

Сьогодні контракти диктують наше інтернет-життя через незліченну кількість угод із користувачами, які ми безтурботно клацаємо, не кажучи вже про купу документів, за допомогою яких міжнародні корпорації повинні управляти своїми фінансовими імперіями у величезних ланцюгах постачань.

Абзаци, написані по-різному, можуть означати одне й те саме. Але аналогічно написані абзаци з однією зміною слова можуть змінити значення. Контролювати весь обсяг інформації – це ще той виклик. Життя коротке, а договори стають дедалі об'ємнішими.

Проте аналіз не є кінцевою метою. Наші клієнти хочуть, аби ми інтерпретували й пояснювали, що для них означають ці договори. Це означає переклад юридичної мови діловою й оцінку ризиків, що є здебільшого цінним у виконанні завдання. Таке тлумачення є саме тим, чому світ потребує юристів і вимагає значної кількості знань і досвіду. Машинне навчання та штучний інтелект (ШІ) можуть допомогти автоматизувати деякі виснажливі частини процесу.

Машинне навчання – це процес, який використовує алгоритми, аби "навчити" програмне забезпечення вчитися з набору даних і виконувати певні завдання. Під час перегляду договорів це означає використання набору сотень чи тисяч реальних договорів, щоб навчити програмне забезпечення ідентифікувати частини інформації.

Так, сучасні програмні рішення здатні витягувати та стандартизувати основні факти про контракт, як-от: сторони, дати, юрисдикції тощо. Використовуючи інтеграцію з такими програмними рішеннями, як Lynn, Kira, LinkSquares і Thomson Reuters, це може заглибитись ще глибше, навчаючи спеціальних типів контрактів, таких як оренда обладнання, договори про нерозголошення конфіденційної інформації або трудові угоди.

Щойно програмне рішення витягне ці дані, воно може використовувати їх кількома корисними способами. Ви можете побачити аналітику або візуалізацію даних для великої групи контрактів.

Дані також можуть ініціювати робочі процеси. Можливо, коли програмне рішення надасть інформацію щодо умов, які є нетиповими, ви можете спрямувати його до відповідного фахівця для додаткового розгляду.

Програмне забезпечення для перегляду контрактів найкраще підходить для сортування й виокремлення фактів із юридичних договорів за обсягом. Це полегшує відстеження подібних відомостей у документах. І це ще можна назвати адміністративною роботою з перегляду договорів.

Поточне програмне забезпечення ШІ може також точно читати договори в будь-якому форматі, надавати аналітичні дані, виокремлені з договорів, й отримувати дані договорів набагато швидше, ніж це було б можливо з командою юристів. Це може здатися поганою новиною для юристів, але це не обов'язково так: наявність додаткових даних про договори може дати змогу компаніям регулярніше оновлювати свої контракти, а юристи можуть більше зосереджуватися на юридичному аналізі правової суті договору, ризиків і своїй ролі адвоката, а не рецензента.

Технологія ШІ не обмежується обробленням документів, а також може дати юристу глибше розуміння, яке допоможе під час переговорів. ШІ має можливість обробляти всі дані, що стосуються укладеного договору, включно з минулими умовами, що привели до позитивного результату.

ШІ для аналізу договорів може також надавати статистичний аналіз на підставі запитуваних модифікацій, що привели до оцінки того, коли й на яких умовах сторона може погодитися на зміну умов, шанси на відхилення пропозиції й оцінку витрат часу на обговорення змін до договору. Цей тип бізнес-аналізу є безцінним, особливо якщо процес укладання контрактів залежить від часу або рентабельність договору для компанії є невеликою.

Мимоволі замислюєшся над ризиком, що ШІ змусить клієнтів відмовитися від професійних послуг юристів. Звісно ж, такого ризику немає. В Україні поки що не реалізовано й не випробувано проєкту, заснованого на використанні ШІ, що забезпечить повноцінну заміну юристів системами, які самонавчаються.

Більшість проектів зі ШІ – це допоміжні ресурси, що полегшують доступ до юридичних послуг. Вони можуть допомогти клієнтам тільки з адміністративною роботою щодо договорів. Відповідно, такі продукти спонукатимуть клієнтів до звернення за якісними правовими послугами й підвищуватимуть грамотність населення.

Не варто забувати й нехтувати небезпекою, що навіть невеликий збій в алгоритмі ШІ може призвести до негативних наслідків, матеріальної шкоди й відповідальності за таку помилку.

Але залишається актуальним питання про відповідальність за збої та, як наслідок, помилки, допущені ШІ. Адже притягнути до відповідальності ШІ за дії, що спричинили шкоду третім сторонам, відповідно до українського законодавства неможливо.

Як ми вже обговорювали, справжня цінність юристів, що пропонують своїм клієнтам послуги, – це людська інтерпретація й аналіз, що перетворює юридичну мову на цінне розуміння бізнесу. Якщо машинне навчання може взяти на себе більшість цієї "адміністративної" роботи, то це звільняє юристів, аби зосередитися на цінній людській роботі, про яку піклуються клієнти. Це може означати швидший огляд чи більший можливий обсяг, але це, безумовно, означатиме й щасливіших клієнтів.

Бізнес – це налагодження партнерських відносин, про що свідчать угоди, укладені для відображення погоджених обіцянок й очікувань від цих відносин. Ефективне складання договорів є основою здорового та функціонального ділового партнерства.

В умовах сьогодення ШІ крокує на допомогу юристам і неюристам вести ефективні переговори, прогнозувати потенційне підводне каміння й уникати суперечок.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua