Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Санкційний скринінг: автоматизувати чи ні?
Юлия Ластенко, комплаенс менеджер, ДТЭК

Дотримання санкційних обмежень стало в сучасному світі не лише правилом доброго тону, а й життєво необхідним елементом. Чимало компаній упроваджують процес перевірки, щоб захистити себе від неблагонадійних контрагентів.

Для того щоб убезпечити правочини, потрібні час і зусилля: необхідно з'ясувати, які санкції в міжнародному праві застосовуються в цей момент і за яким напрямом, перевірити списки компаній під санкціями. Знайти відповіді на зазначені запитання можна одним із чотирьох способів:

1. Доручити вивчення списків санкційних компаній штатному юристу чи економісту. Це найбільш трудомісткий варіант, оскільки пошук інформації в різних джерелах потребує чимало часу й не усуває людського фактору, а тому не захищає від помилок.

2. Взяти в компанію комплаєнс-офіцера, який відповідатиме за мінімізацію ризиків через санкції, що не завжди доцільно для компаній із невеликим обсягом правочинів.

3. Звернутися до консалтингової компанії, яка спеціалізується на цьому питанні. Це найдорожчий варіант.

4. Оплатити доступ до спеціальної програми, яка дає змогу автоматизувати перевірку й швидко оцінювати ризики співпраці з клієнтами та діловими партнерами.

Більшість компаній обирають саме четвертий варіант, який дає змогу мінімізувати ручні процедури й використовувати аналітичні рішення, що забезпечують збирання й попереднє оброблення інформації з величезної кількості джерел.

Для спрощення перевірки своїх контрагентів і клієнтів більшість банків, великих вітчизняних і міжнародних компаній використовують спеціалізовані бази даних від Refinitiv, LexisNexis, Regulatory Data Corp. та ін.

У 2018 році в ДПЕК було впроваджено автоматизацію перевірки клієнтів компанії за санкційними списками. Разом із Refinitiv – світовим постачальником даних Службі комплаєнс удалося реалізувати унікальне рішення – санкційний скринінг.

Завдяки доопрацюванню внутрішньої системи на щоденній основі відбувається звірення бази всіх клієнтів на предмет застосування санкцій.

Така автоматизація перевірки клієнтів компанії має безліч плюсів, наприклад:

– мінімізація людського фактора: ризик людської помилки під час звірення із санкційними списками зведено до мінімуму;

– заощадження ресурсів (зокрема людського): завдяки "дружбі" двох баз даних (Refinitiv і ДПЕК) перевірка відбувається без участі людини;

– оперативність: тільки-но спрацював скринінг, співробітники Служби комплаєнс знають, до якого з клієнтів застосовано санкції, тим самим можуть якнайшвидше мінімізувати санкційні ризики для компанії.

Варто зазначити, що в разі ДПЕК ручна перевірка клієнтів є просто неможливою. Коли кількість клієнтів обчислюється десятками тисяч, оперативно перевіряти не лише нових, а й активних клієнтів просто неможливо. Для виконання такого обсягу роботи необхідно щонайменше десяток працівників, які щодня з ранку до вечора перевірятимуть, чи не застосовано до того чи того клієнта санкції.

Саме автоматизація рутинних процесів з перевірки клієнтів дає змогу звільнити людський ресурс для більш глобальних завдань, даючи можливість працівникам застосовувати свої професійні знання там, де поки що не може впоратися машина.

Для ДПЕК – найбільшого національного інвестора, приватного українського бізнесу, якому довіряють міжнародні партнери, надзвичайно важливим є повноцінне функціонування санкційного скринінгу. Адже саме він дає змогу оцінювати комплаєнс-ризики автоматично, а також уникнути репутаційних збитків і підвищити довіру клієнтів, акціонерів та інвесторів.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua