Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Що робити, якщо вас турбують через борг вашого знайомого чи родича?
Марина Гаранжа, фахівчиня, Охтирського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги

Досить поширена ситуація, коли невідомі особи контактують із родичами чи знайомими боржника, які не мають жодного стосунку до боргу. Це можуть бути надокучливі телефонні дзвінки, поштові відправлення, СМС-повідомлення тощо. Що ж робити, якщо вас турбують через борг вашого знайомого чи родича? Відповідає фахівчиня Охтирського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Марина Гаранжа.

Хто несе відповідальність за зобов'язанням за кредитом

Даючи кредит, фінансова установа просить позичальника вказати телефон родича чи знайомого, який може виступити як поручитель. Однак варто зауважити, що установа не укладає (не підписує) з ними жодних документів про поручительство та може навіть не перевіряти достовірність контактів. Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав й обов'язків.

За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Отже, якщо ви жодних договорів не укладали (зокрема, в електронному вигляді), то будь-яких зобов'язань перед кредитором ви не маєте та законних підстав для стягнення з вас боргу також немає.

Якщо ж вам надокучливо телефонують щодо кредиту вашого родича, то ви маєте зобов'язання щодо погашення кредиту тільки тоді, коли ви є дружиною/чоловіком позичальника або спадкоємцем боржника (особою, яка набуває право на спадщину).

Заявіть про заборону оброблення ваших персональних даних

Якщо колектори телефонують вам щодо кредитної заборгованості людини, з якою ви не перебуваєте у споріднених відносинах (сусіди, знайомі, колеги по роботі та ін.), то в цьому разі доцільно відразу про цей факт повідомити колектору й попросити припинити дзвінки.

Якщо дзвінки надходять з організації, якій ви не давали згоди на оброблення персональних даних, то в такому разі є ознаки порушення норм Закону України "Про захист персональних даних" (наприклад, дата народження й адреса – це конфіденційні дані). Фінансові установи та інші особи не мають права на їх оброблення без вашої згоди. Якщо ви опинилися в такій ситуації, то під час телефонної розмови ви маєте право заявити про заборону оброблення ваших персональних даних компанією та про вилучення всієї інформації стосовно вас (ваші родичі також повинні про це заявити).

Відповідно до статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте та сімейне життя, тому протиправні дії колекторів можна розцінювати як порушення конституційних прав громадян.

Відносини, що виникають із питань захисту прав споживачів фінансових послуг, регулює Закон України "Про захист прав споживачів" з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Записуйте телефонні розмови

Під час спілкування з представниками банку або іншої компанії поводьте себе спокійно та впевнено. Радимо зафіксувати процес переговорів, наприклад шляхом аудіо- та відеофіксації, а також обов'язково номер телефону, з якого вам телефонують. Зніміть слухавку й увімкніть гучний зв'язок. По змозі зберігайте всю наявну у вас інформацію щодо вимог фінансової компанії, наприклад СМС-повідомлення, як докази незаконності дій (погроз).

У процесі телефонної розмови з представником фінансової установи ви маєте право дізнатися прізвище, ім'я, по батькові, посаду, реквізити організації, у якій він/вона працює, щодо чого вам телефонують тощо. Якщо кредитне зобов'язання жодним чином вас не стосується, варто пояснити ситуацію та попрохати припинити дзвінки.

Зверніться зі скаргою до банку

Рекомендуємо не розголошувати під час розмови будь-які персональні дані! Якщо вам і надалі телефонують, намагайтеся блокувати дзвінки з невідомих номерів (за допомогою налаштувань у телефоні).

Також ви маєте право звернутися зі скаргою до керівництва банку чи мікрофінансової організації. Для цього вам необхідно звернутися безпосередньо до банківської установи: зателефонувати на "гарячу лінію" або надіслати письмову скаргу на ім'я керівництва установи з описом вкладення поштового листа й повідомленням про вручення.

Якщо питання не вдалося вирішити, ви можете звернутися до Національного банку України шляхом:

– заповнення онлайн-форми за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection/citizens-appeals;

– надіслання звернення на електронну пошту: nbu@bank.gov.ua;

– здійснення дзвінка на номер контакт-центру: 0 800 505 240.

У зверненні важливо зазначити суть питання, назву установи, якої стосується звернення, ваше прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та адресу електронної пошти.

Зазвичай звернення розглядають у строк не більше ніж 1 місяць із дня їх надходження, крім випадків, визначених Законом України "Про звернення громадян".

Номер телефону людини та її домашня адреса – це конфіденційні дані

Якщо вам надходять дзвінки чи листи стосовно кредиту, який ви не брали та за яким не виступали як поручитель, можна стверджувати про порушення Закону України "Про захист персональних даних".

Звертаємо увагу: номер телефону людини та її домашня адреса – це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектори не мають права на їх оброблення без згоди власника. У разі порушення своїх прав ви можете звернутися зі скаргою на незаконні дії, пов'язані зі збиранням, зберіганням та обробленням персональних даних, до спеціально уповноваженого органу державної влади з питань захисту персональних даних (Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) чи до суду.

Нормами Цивільного кодексу України передбачено обов'язок боржника повідомити в офіційному порядку про зміну кредитора або передання права вимоги третім особам.

Тому радимо не сплачувати кошти за кредитною заборгованістю до того моменту, коли банк чи фінансова установа не нададуть документи, що підтверджують наявність у вас такої заборгованості (у разі, якщо ви не укладали кредитний договір чи договір поруки або якщо укладали, але не щодо суми, яку вимагають до сплати), а також їхнє право вимоги до вас (у разі зміни кредитора).

Такі дії колекторських компаній, як погрози, цілодобові дзвінки боржнику та членам родини, використання лайки в повідомленнях тощо, порушують низку статей Конституції України (статті 3, 21, 22 та 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302 та 308), Кримінального кодексу України (статті 182, 355).

У випадках відвертих погроз й образ рекомендуємо звернутися до відділку поліції за вашим місцем проживання із заявою про відкриття кримінального провадження.

Крім того, трапляються випадки, коли ви поштою отримуєте листи, що нібито суд постановив стягнути певні грошові кошти чи навіть арештувати майно. У такому разі ви можете звернутися до суду за місцем свого проживання або самостійно перевірити на вебпорталі Судової влади України наявність відповідного рішення суду.

Отже, якщо вам зателефонували й погрожують, ви:

– маєте бути емоційно спокійними;

– не розголошувати конфіденційні дані;

– не піддаватися провокаціям у разі надходження дзвінків від колекторських компаній щодо кредитних договорів, яких не укладали;

– вимагати документи, що засвідчують наявність боргу;

– викликати правоохоронні органи, якщо до вас приїхали особи, які вимагають сплатити кошти (з метою залякування).

Відповідно до законодавства України борги повинні повертати лише ті особи, у яких з організацією є договірні зобов'язання щодо повернення коштів (належним чином укладені договори).

Пам'ятайте: якщо ви не підписували жодних документів (зокрема, в електронній формі) чи вперше чуєте про кредит, ні про яку поруку мови йти не може.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua