Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Як відшукати вашого боржника за межами України: корисні лайфхаки
Юлія Курило, партнер корпоративної практики, АО "Ctrl.law"

Стягувати борги – складне завдання. Але здійсненне! Культурна особливість – не сплачувати борги – часто-густо обертається тим, що на те, аби заховати свої активи від кредиторів, боржники витрачають чималі гроші й час.

За статистикою минулих років, щорічно лише десь 1 % судових рішень щодо стягнення заборгованості в нашій країні боржники виконували в добровільному порядку. А в 99 випадках кредитори змушені вдаватися до примусових методів.

Розуміючи неминучість розплати, боржник, досить часто ще до суду щодо свого боргу, робить спроби швидше позбутися всього цінного (обнуляє банківські рахунки, передає нерухомість й інше майно на підставних осіб).

Зловживання правами в судовому процесі, і як результат – необґрунтоване затягування процедури стягнення, дають боржникові значну фору. При цьому що багатший боржник і що безпринциповіша його позиція, то складніше кредитору одержати належне.

Раніше було багато способів знеособлення активів. Люди ховали нерухомість, корпоративні права й інші цінності, засновуючи спеціальні трасти, фундації, фонди... Але навіть зараз, за часів прозорості й повної відкритості, зовсім не просто відшукати голку в копиці сіні – майно боржника заховане через хитромудре корпоративне структурування, а іноді й без нього.

Якщо юристи скажуть вам, що розшук цінних активів і банківських рахунків боржника за межами України – це досить простий та ефективний спосіб повернути свої гроші, не вірте на слово й будьте обережні! Фільми й книжки дещо перебільшують можливості іноземних адвокатів і детективів щодо доступу до інформації. Тому нині на юридичному ринку розплодилося чимало так званих "фахівців", що пропонують розпочати полювання на боржника за межами України. Але як кажуть у нас: "Не так хутко робиться, як мовиться"! А витрати на розшук оплачувати просять зазвичай авансом.

Спробуємо з'ясувати, на що необхідно звернути увагу, перш ніж узятися до ризикованої справи за пошуком "заморських скарбів" ваших боржників.

Передусім не варто вилітати першим рейсом у пошуках "закордонної садиби". Спочатку розберіться на місці й добудьте максимум онлайн-інформації про майно боржника. Для цього не потрібні закордонні фахівці, допомогу яких вам можуть зі старту запропонувати в деяких юридичних компаніях. Спробуйте чітко відповісти на два прості запитання – де та що? Допоможуть у цьому соціальні мережі боржника або членів його сім'ї. Найчастіше люди не можуть встояти перед спокусою зібрати кілька сотень лайків за хвастощі дорогим будинком або машиною в Instagram. Особливо цим грішать неповнолітні підлітки. Фахівці допоможуть вам вирахувати такі пости в соціальних мережах, установлять графік поїздок і вималюють розлогу картину щодо структури бізнесу й власності боржника за межами України.

А втім, часом соцмережі або інформація з відкритих джерел може не дати змоги відповісти на ті головні питання, які ви перед собою ставите. Найчастіше необхідні персональні дані боржника розміщуватимуться лише в закритих реєстрах. Не варто розраховувати, що заради вас юристи й детективи порушуватимуть закон або зламуватимуть усілякі бази в пошуках активів. Тому збирання потрібної інформації належить здійснювати за допомогою тих інструментів, якими озброїв нас закон, – адвокатські запити, журналістське розслідування й право на доступ до інформації, відкриті реєстри, приватний розшук тощо.

Отже, напрям і мета вашої місії більш-менш зрозумілі? Доступні дані зібрані? Переходимо до наступного етапу!

Реальний кейс із нашої практики: за даними клієнта, його боржник володів кількома квартирами в Іспанії, на узбережжі одного курортного містечка. Хоча за іспанським законодавством місцевий реєстр нерухомості є відкритою базою даних, проте для пошукового запиту в ньому потрібні додаткові параметри: або точна адреса об'єкта, або ідентифікаційний номер власника. Річ у тім, що іноземці в Іспанії теж є платниками податків і ведуть облік саме за таким ідентифікаційним кодом. Подавши запит, ми отримали відповідь про те, що наш боржник на цей момент не є власником жодної іспанської нерухомості (хоча гроші з України на іноземні рахунки для придбання квартир він раніше перераховував).

Щоб дізнатися, куди поділося майно, довелося офіційно звертатися до місцевого нотаріального департаменту, який володіє інформацією про всі правочини щодо нерухомості. А втім, надати такі дані він зміг лише на підставі судового запиту. У такому разі вам буде потрібна допомога іноземного адвоката.

Розшук активів через іноземний суд

Отже, ми дійшли до того моменту, коли без допомоги суду вам не обійтися. Варто пам'ятати, що порядок розшуку й арешту майна боржників може істотно відрізнятися залежно від юрисдикції, у якій вони заховали свої активи. До яких правових інструментів варто вдатися?

Запит українського суду про міжнародно-правову допомогу

Для початку з'ясуйте, чи підписано між Україною та країною, у якій боржник ховає свої активи, спеціальний договір – двосторонній чи багатосторонній. Такий документ повинен визначати процедуру звернення до іноземного суду з відповідною заявою.

Якщо вам не пощастило й такого договору наша країна ще не встигла підписати, доведеться просити іноземний суд про допомогу за принципом взаємності. У своєму запиті потрібно навести інформацію про те, що українські суди виконують аналогічні запити із цієї юрисдикції без будь-яких проблем. З підготовкою такого запиту зможе допомогти український адвокат.

Звісно, і тут без проблем може не обійтися. Наприклад, строки розгляду таких запитів можуть істотно затягнутися. Тривалість судового розгляду процесуальних заяв в американських та європейських країнах може вас засмутити. І хоча на українську Феміду часто-густо нарікають за її неефективність, з процесуальними строками в нас великий позитив. Щоб якось прискорити процес, знову-таки рекомендуємо вдатися до допомоги місцевого юриста.

Звернення до місцевого суду із заявою про забезпечення позову

Судові органи деяких країн дозволяють забезпечувати позов, наприклад накласти арешт на майно вашого боржника-відповідача, навіть якщо позов перебуває ще тільки на стадії підготовки або його зовсім подано до іншої юрисдикції. У межах такої заяви можливі судові запити, які зможуть відкрити вам доступ до потрібної інформації про майно боржника, що міститься в закритих реєстрах. Скористайтеся таким лайфхаком, якщо, до прикладу, шукатимете майно свого боржника в Англії або Іспанії.

Звернення із заявою про визнання рішення іноземного суду та його примусове виконання

Вигравши в боржника суд в Україні, вам не варто розпочинати все заново й судитися з ним в іншій юрисдикції, де він приховав свої заощадження. Для цього досить надіслати рішення українського суду до суду іноземного – для легалізації й отримання виконавчого документа.

Часом це може спрацювати як інструмент пошуку активів. Щоб скористатися таким інструментом, ваш боржник повинен проживати на відповідній території іншої держави або мати там майно. І те й інше необхідно буде довести в суді. Це не так складно! Наприклад, в Англії в ролі доказів підійде звіт приватного детектива, газетні статті, пости в соцмережах.

Судові прецеденти

Кілька років тому у Високому суді Англії та Уельсу відбувався гучний процес, де власники цінних паперів банку-банкрута "Відродження" зійшлися з братами Ананьєвими, що раніше контролювали цю фінансову установу. Як забезпечення позову суд узяв на себе сміливість накласти арешт на ВСЕ майно власників банку. У підсумку в цій сутичці перемогу здобули все-таки відповідачі, тому що вони довели, що англійський суд – неналежне місце для розгляду цього спору. Результат – суд зобов'язав позивачів компенсувати відповідачам їхні судові витрати, а це 6 мільйонів фунтів.

Більше пощастило кредиторам банку "Траст", які через англійський суд задовольнили свої фінансові вимоги за рахунок реалізації активів, зареєстрованих на дружин і родичів акціонерів банку. За допомогою цього правового механізму кредитори довели в суді, що родичі недобросовісних керівників банку оплатити розкішні квартири в Лондоні й замки в передмісті, крім як за рахунок украдених подружжям коштів, не мали жодної можливості. А отже, відповідати за боргами перед кредиторами банку повинні й вони своїм "особистим" майном!

Приклади із судової практики очевидні у своїй суперечності. Справа розшуку активів боржників за кордоном відкриває багатющі процесуальні й матеріальні перспективи. Водночас важливо дуже виважено підходити до використання цього інструменту, максимально завершивши на зрозумілій території та у зрозумілій юрисдикції всі підготовчі дії.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua