Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Корпоративний договір як зручний інструмент побудови відносин між власниками бізнесу
Олена Радтке, адвокат, керівник, Адвокатського бюро "Олени Прядко"

З теми корпоративного договору, його переваг і недоліків написано вже досить багато статей. Я хотіла б висвітлити цей договір саме як інструмент побудови сучасного бізнесу.

Передусім необхідно зауважити, що укладання такого договору є правом, а не обов'язком учасників товариства. А втім, у разі його підписання він уже стає обов'язковим для виконання.

До речі, якщо товариство існує вже давно, ще до внесення змін до законодавства в частині корпоративного договору, то ніхто не забороняє його укласти зараз. Ба більше, його може укласти лише частина учасників, а не всі учасники, а його умови здебільшого залежать від домовленості сторін.

Сторони самі можуть вирішити, чи буде він безстроковим або строковим, з допомогою одного договору можна побудувати відносини між власниками, коли товариств кілька, а власники ті самі.

Найголовніша перевага цього договору – це конфіденційність його умов, на відміну від статуту! На мою думку, такий договір особливо потрібно укладати товариствам, де частки учасників розподіляються 50/50. Саме за такого розподілу найскладніше приймати рішення, коли між двома учасниками є конфлікт і вони не можуть прийняти рішення. Корпоративний договір дає змогу прописати вже готові рішення, які сторони мають застосувати в разі виникнення конфлікту.

Хоча не менш важливим укладання такого договору є й за іншого розподілу часток, наприклад 60/40, оскільки виникає серйозний ризик "узурпації" влади одним учасником та фактичне відсторонення іншого учасника від управління товариством й отримання прибутку від діяльності.

Також корпоративний договір дає можливість передбачити відповідальність учасника за невиконання своїх обов'язків перед товариством, у тому числі матеріальну. Крім того, корпоративний договір дає змогу визначити власний, саме вам необхідний порядок продажу корпоративних прав. Наприклад, передбачити, що спочатку потрібно запропонувати іншому учаснику придбати частку або, навпаки, що можна продати свою частку будь-кому, без переважного права купівлі іншим учасником.

Уважаю, що потрібно бути обережним із таким інструментом, як безвідклична довіреність. З одного боку, така довіреність дає змогу прискорити прийняття рішень з оперативних питань. З іншого боку, необхідно розуміти, що в разі прийняття рішень, з якими ви не згодні, але за наявності безвідкличної довіреності на прийняття таких рішень оспорити їх буде майже неможливо. Тим паче, що відкликати довіреність буде неможливо протягом строку її дії без згоди обох сторін.

Під час укладання такого договору, утім, як і будь-якого іншого, необхідно бути обережним і добре розуміти всі його умови, щоб не втратити свою частку в товаристві, того не бажаючи.

Яскравим прикладом може слугувати справа № 916/1444/19. Як бачимо з обставин справи, в укладанні договору брали участь два адвокати, і робота одного з них виявилась більш вдалою для його клієнта, ніж іншого. Так, до корпоративного договору було внесено дві умови, які призвели фактично до втрати одним з учасників своєї частки в кількох товариствах. Відповідно до одного з пунктів укладеного між сторонами корпоративного договору, учасники дійшли спільної згоди, що в разі недотримання Учасником-1 (Позивачем) умов цього договору всі корпоративні права, належні Учаснику-1 у товариствах, зазначених у пункті 2.1 договору, переходять за номінальною вартістю до Учасника-2 (Відповідача) без додаткової оплати (тобто вважатимуть, що договірну вартість відчужуваних на користь Учасника-2 корпоративних прав уже сплатив Учасник-2 Учаснику-1 у повному обсязі до моменту підписання відповідних договорів купівлі-продажу) шляхом вибуття Учасника-1 на користь Учасника-2, з повним переданням йому 100 % дольової участі в товариствах.

На забезпечення виконання зазначеного зобов'язання Учасник-1 зобов'язаний видати безвідкличну довіреність із корпоративних прав для представництва інтересів Учасника-1 у товариствах. У такій довіреності обов'язково має бути зазначено, що до закінчення її строку вона не може бути скасована без згоди представника або може бути скасована лише у випадках, передбачених у довіреності. До повноважень повіреного в зазначеній безвідкличній довіреності включатимуться, у тому числі, але не виключно, повноваження представляти інтереси Учасника-1 на загальних зборах учасників товариств, повноваження відчужувати належні Учаснику-1 корпоративні права шляхом підписання відповідних договорів купівлі-продажу за Учасника-1 тощо.

Також сторони обумовили, що на забезпечення виконання зазначених зобов'язань Учасник-1 передає на відповідальне зберігання Учаснику-2 установчі документи товариств.

Звернення до суду з вимогою визнати пункти договорів недійсними не дали результатів – суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову. На мою думку, у Верховному Суді ця справа також не має жодних перспектив.

На сьогодні це єдине реальне рішення суду щодо спору за змістом корпоративного спору, прийняте протягом року, коли на законодавчому рівні було закріплено можливість укладання корпоративних угод і такі угоди вийшли за межі джентльменських і надали власникам реальні юридичні інструменти.

Отже, необхідно бути дуже уважним і розібратися в усіх умовах корпоративного договору ще до його підписання.

Звісно, передбачити всі ситуації в корпоративному договорі неможливо, тим паче, що в Україні інститут корпоративного договору є досить новим, та й судової практики із цього питання майже немає. Проте адвокат, який спеціалізується на корпоративних спорах, знає основні болючі моменти й може допомогти прописати їх у корпоративному договорі. Це дасть змогу уникнути більшості так званих "корпоративних війн" і, як наслідок, зберегти не лише кошти, а й нерви.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua