Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Новий Закон про ринок землі: які зміни він несе
Юрій Пуховой, юрист, Smartsolutions law group

В Україні скасували мораторій на продаж сільськогосподарської землі – обмеження зніматимуть поступово. Передбачено, що Закон про ринок землі набуде чинності з 01.07.2021. Але навіть до цього часу можливі законодавчі зміни – на це впливатимуть, зокрема, реакція суспільства, купівельна спроможність, стійкість валюти та низка інших чинників. Загалом, повноцінним ринок землі буде тоді, коли його об'єктом стане не лише земля пайовиків, а й державна та комунальна землі.

Розгляньмо поширені питання щодо Закону № 552-IX як закону про скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі.

Коли почне працювати ринок землі?

Ринок землі відкриється з 01.07.2021 – зі зняттям мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Хто зможе купувати землю сільськогосподарського призначення?

До 01.01.2024 набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть лише громадяни України, територіальні громади та держава.

Чи зможуть юридичні особи придбавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення?

Відкриття ринку землі для юридичних осіб заплановано з 01.01.2024.

Важливо: купувати або в інший спосіб набувати у власність землі сільськогосподарського призначення зможуть лише ті компанії, учасниками та бенефіціарами яких є громадяни України.

Чи зможуть українські компанії, учасниками яких є інші юридичні особи, іноземці чи іноземні компанії, набувати у власність сільськогосподарську землю?

Такі юридичні особи не зможуть набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення до схвалення цього питання на всеукраїнському референдумі.

Чи зможуть іноземці та іноземні компанії купувати земельні ділянки з 01.01.2024?

Іноземці та іноземні компанії не зможуть набувати у власність землю сільськогосподарського призначення до схвалення цього питання на всеукраїнському референдумі.

На цей час механізму всеукраїнського референдуму чітко не визначено: невідомо, коли він відбудеться, за яких підстав і чи відбудеться взагалі.

Чи зможуть іноземці та юридичні особи придбавати корпоративні права в українських компаніях, що мають у власності землю сільськогосподарського призначення?

Іноземцям і юридичним особам заборонено набувати у власність частки у статутному капіталі юридичних осіб, які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Хто не підпадає під обмеження щодо набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення?

Обмеження не поширюються на банки – вони зможуть набувати право власності, але лише як стягнення предмета застави за іпотечними договорами. Банки матимуть два роки з дня набуття права власності на відчуження земельних ділянок, набутих ними через звернення стягнення.

Який обсяг землі зможе купити громадянин України?

До 01.01.2024 громадянин України зможе купити земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га. Таке обмеження не поширюватиметься на землю, набуту громадянином України у власність до 01.07.2021.

З 01.01.2024 обмеження максимальної площі придбаних земельних ділянок сільськогосподарського призначення збільшиться та становитиме 10000 га.

Який обсяг землі зможе купити юридична особа?

Юридична особа зможе набувати у власність не більш як 10000 га.

Якщо громадянин України має право власності на частку у статутному капіталі юридичної особи, то йому також належить право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що належать цій юридичній особі.

Який обсяг землі зможе купити іноземець або іноземна компанія (у разі позитивного результату референдуму щодо продажу землі)?

Якщо на всеукраїнському референдумі буде схвалено рішення щодо придбання землі іноземцями, то обмеження концентрації стосовно них не передбачено.

За цих обставин потрібно буде внести відповідні зміни до закону й передбачити таку норму. Якщо її не буде, учасники ринку будуть не в однакових умовах: громадяни України й українські компанії матимуть обмеження в 10000 га, а іноземці – ні.

Чи зможуть юридичні особи укладати попередні договори щодо продажу земельних ділянок?

Попередні договори про відчуження (продаж, дарування, міна тощо) земельних ділянок юридичним особам на майбутнє вважатимуться недійсними з моменту їх укладення. Це стосується й довіреностей, виданих до 01.01.2024, – під час дії заборони на набуття у власність земельних ділянок і земельних часток для юридичних осіб.

З яких підстав зможуть конфіскувати землю?

Якщо особа набула у власність земельну ділянку з порушенням передбачених законодавством положень, правочин на набуття права власності можуть визнати недійсним – ділянку може бути конфісковано. Положення можуть стосуватися кола осіб, які можуть мати у власності земельні ділянки, граничної площі земельних ділянок у власності однієї особи тощо.

Якщо особа не має права набувати у власність землю, але все-таки набула це право, за законодавством вона має відчужити земельну ділянку протягом року з моменту набуття права власності на неї.

Якщо особа не відчужила впродовж зазначеного строку таку земельну ділянку, останню буде конфісковано за рішенням суду.

Хто може бути ініціатором конфіскації землі?

Ініціатором конфіскації земельних ділянок через подання позову до суду є орган, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Станом на сьогодні цим органом є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), але такі функції планують передати під час земельної реформи обласним, Київській і Севастопольській державним адміністраціям, а також виконавчим органам сільських, селищних та міських рад.

Яка подальша доля конфіскованих земельних ділянок?

Земельну ділянку продаватимуть на державних земельних торгах, а її вартість за вирахуванням витрат, пов'язаних із її продажем, виплачуватимуть колишньому власнику.

Яку землю заборонено продавати?

Заборонено продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, а також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на тимчасово окупованих територіях України (крім передання їх у спадщину).

Яка ціна продажу землі сільськогосподарського призначення?

До 01.01.2030 ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку.

Як проводитимуться розрахунки за придбання землі?

Розрахунки провадитимуть у безготівковій формі.

Не можна набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за відплатними договорами, коли в набувача немає документів про джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких буде набуто таке право.

Як зареєструвати право на земельну ділянку у 2020 році?

Зареєструвати право власності чи інші права (наприклад, оренду) на землю можна через місцевий центр надання адміністративних послуг або в нотаріуса. Після реєстрації в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно виникає, змінюється чи припиняється відповідне право.

Найпоширеніший випадок – реєстрація права власності на земельну ділянку, яка складається з таких кроків:

1. Визначитись із центром надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріусом, до яких можна звернутися щодо реєстрації.

2. Підготувати пакет документів для подання до місцевого ЦНАП чи нотаріуса, який міститиме:

– витяг із Державного земельного кадастру (можна не подавати, якщо документи, які є підставою виникнення, переходу чи припинення права власності або інших прав, містять в собі інформацію про кадастровий номер);

– копію та оригінал паспорта заявника;

– копію та оригінал номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);

– підтвердження сплати адміністративного збору (квитанція);

– документ, що є підставою виникнення права на ділянку (наприклад, договір купівлі-продажу (дарування, міни), рішення суду, свідоцтво на спадщину);

– довіреність, якщо документи подає представник (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи).

Заяву про реєстрацію права заявник підписує в державного реєстратора або нотаріуса безпосередньо на місці.

Загальний строк розгляду документів становить п'ять робочих днів. Після спливу цього строку в державного реєстратора або нотаріуса, де здійснювалася реєстрація прав, можна отримати витяг із реєстру. Законодавчо є можливість скоротити п'ятиденний строк до двох днів або навіть до 24 і 2 годин. Збір за державну реєстрацію права в таких випадках буде значно більшим, ніж у разі загального строку розгляду.

Після реєстрації права в Державному реєстрі речових прав ви стаєте повноправним власником земельної ділянки та можете розпоряджатися нею на власний розсуд.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua