Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Чи можна облаштувати господарську комору на сходовій клітці житлового будинку?
Василь Нечипоренко, ЮРИСТ&ЗАКОН

Офіс нашого підприємства розташовано на першому поверсі багатоповерхової житлової довоєнної будівлі. Біля входу в офіс знаходиться сходова клітка, де є невелика порожня ніша (під сходовим маршем). Це місце, площею трохи більше ніж півтора на два метри, пустує. Іншими словами, мешканці будинку цей технічний простір ніяк не використовують. Водночас ця площа була б дуже доречною для нас – ми її пригледіли для облаштування там комори, якою могли б користуватися нарівні з іншими мешканцями будинку. Скажіть, будь ласка, чи можливо це з правового погляду та чи буде достатньо лише згоди більшості мешканців будинку?

Передусім слід звернути увагу на те, що описане в питанні приміщення потрапляє під ознаки допоміжного в розумінні Закону "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (згідно з пп. 2 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону до таких належать підсобні й технічні приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців). Відповідно, усі допоміжні приміщення – це приміщення загального користування, які є спільним майном багатоквартирного будинку. При цьому відповідно до ст. 7 вказаного Закону до кола обов'язків співвласників багатоквартирного будинку серед іншого входять:

– забезпечення належного утримання та належного санітарного, протипожежного й технічного стану спільного майна багатоквартирного будинку;

– використання спільного майна за призначенням;

– додержання вимог правил утримання багатоквартирного будинку й прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм тощо.

Зважаючи на це, для відповіді на поставлене питання необхідно визначитися взагалі з правовою й технічною можливістю облаштування комори на вказаній площі, оскільки законодавство ставить доволі жорсткі вимоги до порядку експлуатації приміщень загального користування житлових будинків.

Так, абз. 9 п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.92 р. № 572, вимагає не захаращувати сходові клітки, позаквартирні коридори та інші допоміжні приміщення будинку.

Цей припис доречно доповнити положеннями Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань ЖКГ від 17.05.2005 р. № 76, які серед іншого передбачають, що:

використання допоміжних приміщень для розміщення майстерень, комор та інших завдань не допускається (натомість під маршем сходів на першому й цокольному поверхах допускається обладнання тільки приміщень для вузлів управління центрального опалення, водомірних вузлів та електрощитів, що захищаються неспалимими перегородками);

розміщення в допоміжних приміщеннях побутових речей, обладнання, інвентарю й інших предметів не допускається. Входи на сходові клітки не повинні бути захаращеними;

– не дозволяється влаштовувати в загальних коридорах комори та вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій, захаращувати шляхи евакуації (коридори, проходи, сходові марші й площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину, тощо.

Також абз. 8 і 9 п. 2.37 Правил пожежної безпеки в Україні (далі – Правила пожежної безпеки), затверджених наказом МВС від 30.12.2014 р. № 1417, забороняють улаштовувати в сходових клітках і загальних коридорах будинків приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання, комори і вбудовані шафи. Ба більше, Правила пожежної безпеки встановлюють безумовну заборону на розміщення сховищ у тамбурах виходів і загальних коридорах (якими цілком може бути приміщення, про яке йдеться в питанні).

З огляду на наведені норми законодавства, якщо вказане автором питання приміщення не визначено в проектній документації на будинок як комора, розміщення там сховища буде по суті порушенням правил утримання майна багатоквартирного будинку, що створює пожежні й санітарні ризики. Тому, навіть якщо це питання погодять усі мешканці будинку, облаштування комори під сходовим маршем буде протиправним, оскільки це суперечитиме проектній документації й вимогам будівельно-технічного регулювання (ДБН, СНиП, стандартам тощо). Причому тут не відіграватиме ролі й факт наявності чи відсутності ОСББ, оскільки внутрішнє облаштування житлового будинку в будь-якому разі має здійснюватися відповідно до його проекту, а також чинних санітарних і пожежних вимог.

Ініціаторам облаштування комори також навряд чи варто сподіватися на сприятливий для них результат будівельно-технічної експертизи проекту комори або вже зведеної такої конструкції. Адже на питання, які можуть бути поставлені перед експертом у такому разі, вочевидь буде дана негативна відповідь (щодо відповідності проектно-кошторисної документації й/або виконаних будівельних робіт нормативним вимогам у галузі будівництва).

Таким чином, від ідеї облаштування комори під сходовим маршем доведеться відмовитися, а в разі гострої потреби в площі для зберігання майна варто дослідити інші варіанти, які не порушували б вимоги чинного законодавства щодо користування житловими будинками.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua