Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Адвокат зупинив свою діяльність – чи має він сплачувати ЄСВ? Позиція Верховного Суду
Ганна Тітова, ЮРИСТ&ЗАКОН

Питання адвокатської діяльності врегульовано Законом "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", відповідно до статті 13 якого адвокат, що провадить адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Якщо адвокатську діяльність особи зупинено, то її не вважають працюючою, вона не здійснює підприємницької діяльності, тобто не є самозайнятою особою та відповідно не отримує прибутку від адвокатської діяльності. У такому разі помилково ототожнювати "зупинення" та "припинення" професійної адвокатської діяльності. Утім, податкова інколи дивує своїм тлумаченням законодавства, зокрема ототожнюючи вказані поняття та стверджуючи про обов'язок сплати сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в період тимчасового нездійснення адвокатської діяльності.

5 листопада Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу ГУ ДФС у Харківській області в справі № 820/1538/17. Позивач просив суд скасувати індивідуальну податкову консультацію, надану листом від 07.03.2017 р. № 966/Т/20-40-13-02-13. Позовні вимоги було обґрунтовано тим, що контролюючий орган не врахував зупинення права на заняття адвокатською діяльністю та факт сплати за нього єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування роботодавцями-університетами.

Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, зазначену податкову консультацію скасував. Суди встановили, що з 26.12.2016 адвокатську діяльність особи було зупинено згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Надалі позивач займався викладацькою діяльністю – працював у двох університетах. Як встановили суди, єдиний внесок за позивача в період зупинення його адвокатської діяльності сплачували роботодавці, тобто університети.

У листі від 07.03.2017 р. № 966/Т/20-40-13-02-13 ГУ ДФС у Харківській області надало позивачу податкову консультацію, зазначивши, що особі як адвокату належить подавати звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску й відповідно сплачувати єдиний внесок на загальних підставах, визначених Законом "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон № 2464-VI) для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Контролюючий орган посилався на те, що взяття на облік у контролюючих органах самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того чи іншого податку та збору, а підставою для зняття з обліку в контролюючому органі самозайнятої особи є реєстрація припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному вповноваженому органі, з наведенням при цьому положень, які потрібно застосовувати в разі ліквідації та припинення діяльності платників єдиного внеску. Утім, у розглядуваних правовідносинах особа зупинила, а не припинила свою адвокатську діяльність, тому посилання контролюючого органу на ці положення помилкове.

Перелік платників та особливості сплати єдиного внеску залежно від категорії унормовано статтею 4 Закону № 2464-VI. Особи, які провадять, зокрема, адвокатську діяльність й отримують дохід від цієї діяльності, належать до платників єдиного внеску.

Верховний Суд зазначив, що протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати. Правовим же наслідком припинення права на заняття адвокатською діяльністю є неможливість її подальшого здійснення взагалі, через що анулюють свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю.

З огляду на різну юридичну природу понять "зупинення" та "припинення" дія положень Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які регулюють особливості припинення незалежної професійної діяльності з відповідними зобов'язаннями, на спірні відносини не поширюється.

З 26.12.2016 позивач не провадив адвокатську діяльність, не отримував доходу від такої діяльності, не мав усіх визначених законом підстав для провадження адвокатської діяльності, а тому в нього не було й обов'язку сплачувати єдиний внесок як самозайнята особа в розумінні законодавства про зайнятість населення.

ВИСНОВОК:

Отже, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності й отримання від неї доходу. При цьому свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на провадження професійної діяльності та не є доказом здійснення адвокатської діяльності.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua