Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Як конкуренти можуть зруйнувати бізнес: основні способи протидії
Елеонора Салова, адвокат з кримінальних справ, старший юрист, ADER HABER

Безумовно, конкурентна боротьба – досить поширене явище в усьому світі. У гонитві за прибутком підприємці відкривають нові сегменти ринку, упроваджують новітні технологічні розробки або ж пускають у хід інші радикальні методи. Саме на них ми й зупинимося.

Тиск через кримінальне провадження. Згідно з неперевіреними даними й чутками сьогодні можна за гроші розпочати кримінальне провадження проти будь-якої компанії. Це говорить про те, що ви маєте бути впевненими в своїх бізнес-процесах і максимально готовими до арештів рахунків, обшуків, перевірок тощо.

То з чого ж починають конкуренти?

1. Дестабілізація персоналу

Одночасне проведення обшуків за всіма точками, у тому числі й за домашніми адресами, вручення повісток на допит співробітникам у ресторанах, уночі на вулиці або під час робочого дня – це тільки частина методів, використовуваних правоохоронними органами. Під час проведення зазначених дій правоохоронці обов'язково підкреслюватимуть, що компанія, у якій працює співробітник, ухиляється від сплати податків, створює фіктивні фірми для оптимізації сплати податків або бере участь у фінансуванні тероризму шляхом співробітництва з підприємствами на території ДНР/ЛНР. У цій ситуації великий ризик того, що в кращому разі працездатність співробітника може суттєво знизитися, у гіршому ж – вам загрожуватиме масове звільнення кадрів.

Рекомендації: з появою кримінального провадження необхідно проінструктувати співробітників про те, що відбувається тиск на компанію, пояснити їх права, попередити, що кожному буде надано адвоката. Це потрібно, щоб працівники відчували, що перебувають під захистом.

2. Одержання конфіденційної інформації

Щоб довідатися про ціни на товари, умови роботи й перелік контрагентів, слідчий у межах кримінального провадження одержує ухвалу слідчого судді про тимчасовий доступ до документів. Отриману інформацію вже на цьому етапі може бути цілком успішно використано проти вас. Так, правоохоронці (а потім і конкуренти) отримають дані про всі умови поставок, майно власників бізнесу, банківські рахунки й рух коштів за ними.

Рекомендації: якщо ви розумієте, що передання запитуваної слідством інформації може в майбутньому суттєво вплинути на подальшу роботу компанії, необхідно оскаржити ухвалу про тимчасовий доступ.

Варто зауважити, що згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу оскаржити таку ухвалу можна тільки в разі, якщо надано доступ до оригіналів документів. Є також судова практика з оскарження ухвал про тимчасовий доступ до копій документів – саме цю можливість ви повинні використовувати по максимуму.

3. Одержання інформації про ваші розмови й листування

За допомогою негласних слідчих дій правоохоронці також можуть одержати достатньо відомостей про діяльність особи, його контакти, кореспонденцію, особисті зустрічі, процес переговорів із контрагентами, плани на ведення бізнесу та інші робочі питання.

Поширене також самостійне встановлення конкурентами прослуховувальних пристроїв, у тому числі в кабінеті керівництва, що може стати причиною програних тендерів та суттєвої втрати грошей. Володіючи отриманою інформацією, конкурент може використати її на свою користь або заблокувати ваші подальші дії.

Рекомендації: періодично перевіряйте місця, де ви проводите переговори, на наявність прослуховувальних пристроїв. Мінімізуйте спілкування телефоном, якщо вам необхідно обговорити важливе питання, про яке не повинні знати сторонні. Користуйтеся додатками, що працюють через Інтернет, але пам'ятайте, що ідеально захищених каналів не існує.

4. Зупинення технологічних і бізнес-процесів компанії

Обшук. Найчастіше під час обшуку вилучають майно, яке не має жодного стосунку до кримінального провадження, але його відсутність унеможливлює подальше ведення бізнесу чи суттєво його затрудняє. Це може бути комп'ютерна техніка або ж засоби виробництва, матеріальні ресурси, сировина чи результати діяльності.

Рекомендації: перевірте, чи вся техніка належить компанії й перебуває на балансі, адже повернути майно може тільки власник. Відразу після вилучення варто приготувати документи на повернення, скласти довідки про збитки, нівелювати зв'язок підприємства з кримінальним провадженням і, найголовніше, – довести, що майно вилучено тимчасово.

Якщо вилучене майно перебуває у власності іншого підприємства, щодо якого не проводять слідчих дій, це може значно спростити процес повернення.

Також варто пам'ятати про те, що ваші співробітники мають бути готовими до обшуку. Наполеон казав: "Мистецтво війни – це наука, у якій не вдається нічого, крім того, що було розраховано й продумано". Якщо ви не подбаєте про підготовку співробітників, цілком імовірно, що під час проведення обшуку їх буде принижено правоохоронними органами, а це може стати причиною звільнення таких працівників або їх лояльних відносин зі слідством.

5. Арешт майна й банківських рахунків

Арешт майна, банківських рахунків, сум ПДВ на них може призвести до знищення бізнесу за лічені місяці.

Рекомендації: у цій ситуації радимо використати резервні банківські рахунки, овердрафт, вдатися до передчасного обтяження майна тощо. Щойно ви дізналися про арешт, найкраще відразу ж звернутися до суду першої інстанції, адже апеляційний суд може суттєво сповільнити процес зняття арешту з майна.

6. Продаж товару/майна до винесення вироку судом

Акцентуємо вашу увагу на діяльності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку й управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА). Цей орган має досить широкі повноваження з управління майном, на яке накладено арешт у межах кримінальних проваджень, у тому числі й право продажу до винесення вироку судом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 р. № 685 встановлено зразковий перелік майна, що підлягає реалізації АРМА. У профільному законі (від 10.11.2015 р. № 772-VIII) передбачено таке: "Майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових".

Як бачимо, зазначена норма надає ще один механізм для реалізації "білої" схеми рейдерства через продаж майна (або навіть цілого майнового комплексу), а також товарів у вигляді партій.

Рекомендації: якщо ви зіштовхнулися з Нацагентством із управління майном, насамперед готуйтеся до адміністративного процесу для оскарження його дій. У цьому аспекті досить цікава судова практика Окружного адміністративного суду м. Києва у справах № 826/12319/18 і № 826/4264/18. Так, було винесено постанови про забезпечення адміністративних позовів із забороною проводити реєстраційні дії з майном, уже переданим в управління, а також із забороною передавати зазначене майно в управління третім особам.

7. Підкуп співробітників

Є досить поширена практика підкупу співробітників підприємства з метою одержання комерційної інформації або інших відомостей, які надалі може бути використано конкурентами.

На більшості підприємств укладають угоди про нерозголошення такої інформації (NDA) і встановлюють певний вид відповідальності. На жаль, судову практику в цьому випадку спрямовано проти компанії, адже довести факт розголошення конфіденційної й комерційної таємниці досить складно.

Рекомендації: укладаючи NDA під час приймання працівника на роботу, пропишіть можливість проведення перевірок на поліграфі й відразу отримайте його згоду. Так ви зможете перевірити співробітника в разі виникнення підозр.

У випадку виявлення витоку даних у значних обсягах необхідно зареєструвати кримінальне провадження й провести так звану контрольну закупівлю інформації, яку ваш співробітник продає конкурентам.

Також можна порекомендувати введення систем контролю за робочим місцем кожного співробітника, за винятком втручання в особисте життя. Це можуть бути програми для комп'ютерів і телефонів, які контролюють робочий процес та обмежують доступ до копіювання й передання інформації.

8. Прощайтеся зі співробітниками правильно

Можливі випадки, коли конфіденційну інформацію можуть продавати колишні співробітники. Більшість із них, як правило, перебувають у конфлікті з колишнім роботодавцем, а тому охоче "зіллють" його бази даних та іншу корпоративну інформацію.

Рекомендації: у разі звільнення співробітника намагайтеся зберегти гарні взаємини, як би це не було складно. Така поведінка мінімізує ризики витоку інформації від ваших колишніх працівників.

9. Рейдерство

Рейдерство може бути виражено як примітивними діями (силове захоплення майна, підробка документів, що сприяє переходу права власності або корпоративних прав, підкуп посадових осіб компанії конкурента (чорне рейдерство)), так і хитрими (використання ваших боргових зобов'язань). За допомогою останнього можна накласти арешт на майно або корпоративні права конкурента, передати майно на зберігання (управління) пов'язаним особам чи взагалі продати.

Рекомендації: для ефективного захисту треба одночасно задіяти цивільний, адміністративний, господарський і кримінальний процеси. Докази, отримані під час одного процесу, буде використано й під час іншого. Контроль кредитної заборгованості допоможе нівелювати спроби захоплення підприємства легальним шляхом.

ВИСНОВОК:

Варто зауважити, що в усіх згаданих випадках треба захищати себе з позиції сили й діяти превентивно. Для убезпечення свого бізнесу від дій конкурентів можна здійснювати моніторинг судових справ і кримінальних проваджень за допомогою різних сервісів та Єдиного державного реєстру судових рішень, упроваджувати нові технології захисту інформації, контролювати співробітників технічно можливими засобами, максимально використовувати цивільний і кримінальний процеси.

У разі виявлення незаконних дій щодо підприємства необхідно відразу подати заяву про вчинення кримінального правопорушення. Далі треба контролювати правоохоронні органи через подання клопотань і скарг, а також сприяти притягненню винної особи до відповідальності.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua