Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Фотографія – електронний доказ чи речовий?
Марія Макарова, ЮРИСТ&ЗАКОН

З набранням чинності новими редакціями процесуальних кодексів фотографія є електронним доказом. А як бути з неелектронними фотографіями?

Ні для кого не секрет, а скоріше загальновідома проблема, що українське процесуальне законодавство ніколи не поспішало йти в ногу з часом. Це не наостанок стосується й питання розширення переліку доступних сторонам засобів доказування з урахуванням можливостей, які надає технічний прогрес.

Пряма вказівка на фотографію як на можливий доказ у процесі (цивільному, господарському, адміністративному) з'явилась у профільному законодавстві тільки недавно, із прийняттям нових редакцій процесуальних кодексів, якими електронну форму доказів нарешті було "визнано" нарівні з письмовою та речовою.

Однак українські судді в цьому питанні виявилися значно прогресивніші, ніж законодавці, і переважно приймали не тільки самі фотографії, але й носії інформації з фото- (і навіть відео-) файлами як речові доказипредмети матеріального світу, що дають змогу встановити обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Так, наприклад, у постанові в справі № 922/3544/16 колегія суддів апеляційного господарського суду вказала таке: ураховуючи, що властивістю фотографії є відображення об'єктів навколишнього світу, а наявність або відсутність певного об'єкта відображається на фотознімку, його може надати учасник процесу як доказ.

Ще приклад – ухвалою в справі № 212/8689/15-ц суд першої інстанції постановив долучити до справи та досліджувати як речові докази оптичні носії інформації з відео- та фотофайлами, зафіксованими за допомогою мобільного телефону.

У нових процесуальних кодексах визначено, що електронний доказ – це інформація в електронній (цифровий) формі, що містить дані про обставини, які мають значення для справи (ч. 1 ст. 100 ЦПК, ч. 1 ст. 96 ГПК, ч. 1 ст. 99 КАСУ). І фотографію як електронний документ віднесено саме до електронних засобів доказування.

Щодо фотографій, оригінали яких, можливо, є тільки в паперовій формі, – для них, найімовірніше, нічого не зміниться. І суди, як і раніше, прийматимуть їх як речові докази.

До слова, у КПК це питання врегульовано давно й більш чітко. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 99 КПК матеріали фотозйомки, звукозапису, відеозапису й інші носії інформації (зокрема, й електронні) у межах кримінального процесу є документами.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua