Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
IV Міжнародний форум "Трансфертне ціноутворення та міжнародне податкове планування – 2018"

23 травня 2018 року в Києві відбулася важлива подія для платників податків – IV Міжнародний форум "Трансфертне ціноутворення та міжнародне податкове планування – 2018".

У межах заходу учасники не лише обговорили останні новели законодавства у сфері трансфертного ціноутворення, а й спробували відповісти на болючі питання для платників податків, а також розглянули практичні кейси щодо підготовки звітності з ТЦУ.

Форум зібрав близько 150 учасників, серед яких були власники та керівники підприємств, фінансові директори та головні бухгалтери компаній різних галузей діяльності, а також юристи, які працюють у податковій практиці.

Організаторами форуму виступили EUCON Міжнародний правовий центр, Міжнародний аудиторський союз і Школа трансфертного ціноутворення. Інформаційно-аналітичним партнером заходу виступила ЛІГА:ЗАКОН.

Відкрили форум організатори заходу Ярослав Романчук, голова організаційного комітету форуму, адвокат, керуючий партнер EUCON Міжнародний правовий центр, і Лариса Врублевська, партнер, керівник практики трансфертного ціноутворення EUCON Міжнародний правовий центр.

У своєму вітанні Лариса Врублевська побажала учасникам форуму ніколи не мати проблем у сфері трансфертного ціноутворення. Своєю чергою Ярослав Романчук додав, що цього року форум було доповнено новою темою міжнародного податкового планування.

Відкриваючи панельну дискусію, Ярослав Романчук підкреслив, що сьогодні неможливо говорити про національне законодавство окремо від світових тенденцій.

Іван Міклош, голова Стратегічної групи радників Прем'єр-міністра України, розповів про процес реформування податкової системи в Словаччині. "Україна має дуже гарні можливості для стрімкого економічного зростання, але тільки інвестори дозволять принести прогрес та економічне зростання", – упевнений він. Для цього необхідна узгоджена позиція парламенту та уряду, якої, на жаль, в Україні немає. Більше того, велику проблему в цьому напрямі створюють альтернативні законопроекти, подані народними депутатами, які надалі призводять до неприйняття одного з представлених до розгляду парламентом.

Наталія Рубан, директор Департаменту аудиту Державної фіскальної служби України, розповіла про першочергові завдання ДФС. Зокрема, на порядку денному – автоматизація всіх процесів, що дасть змогу виключити людський фактор і мінімізувати контакт.

Олександра Яновська, перший секретар представництва Європейського Союзу в Україні, і Руслан Лазаренко, радник з питань державних фінансів Німецького товариства міжнародного співробітництва, розповіли про підтримку міжнародних організацій у реформі податкової системи.

Зокрема, Грігол Катамадзе – президент Асоціації платників податків України, повідомив, що лише 34 % законопроектів, розроблених урядом, приймаються парламентом. "Реформу потрібно проводити щодня, оскільки світові тенденції не стоять на місці. Не стоїть й Україна", – зауважив він. Зокрема, попри відсутність єдиної позиції в законодавчій сфері, прогресом Грігол Катамадзе назвав велику відкритість ДФС України.

Іренеуш Дерек, голова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі, назвав проблеми, з якими, як і раніше, стикається бізнес в Україні. На відміну від Грузії, де весь документообіг відбувається в електронному вигляді, в Україні контакт із податківцями усе ще суттєвий, оскільки немає політичної волі для реформування цього напряму та податкової системи в цілому.

"До чого готуватися українському бізнесу?" – це було питання другої сесії форуму, модератором якої виступив Юрій Циганок, керівник бухгалтерського напрямку ЛІГА:ЗАКОН.

Загальний огляд попередньої звітної кампанії та перевірок у 2017 – 2018 роках представила Наталя Рубан, директор Департаменту аудиту ДФС України. Спікер зауважила, що це вже п'ята звітна кампанія, за яку подали близько 2,5 тис. підприємств на загальну суму 2,2 трильйона грн. За результатами перевірок установлено 664 порушень у сфері звітності контрольованих операцій на загальну суму 175 млн грн штрафних санкцій. У частині документації з ТЦУ встановлено 15 порушень із сумою штрафів у розмірі 4,6 млн грн.

Також пані Рубан зазначила, що на 23.05.2018 розпочато 64 перевірки контрольованих операцій і 34 перевірки вже завершено, донараховано податку на прибуток підприємств 400 млн грн, пеня становить 68 млн грн, зменшено збитки на 3,8 млрд грн, донараховано ПДВ 5,8 млн грн, зменшено суму відшкодування ПДВ на 4,1 млн грн.

Про законодавчі ініціативи та зміни розповіли Тетяна Острікова – народний депутат України та Євген Козлов – радник Міністра фінансів України. На проблемах практичного застосування законодавства та спірних нормах зупинилася Лариса Врублевська, партнер, керівник практики трансфертного ціноутворення EUCON Міжнародний правовий центр, яка розповіла про господарські операції між нерезидентом і його постійним представництвом в Україні, коли фінансування діяльності представництва може визнаватися контрольованою операцією, у зв'язку з цим постійним представництвам в Україні слід готуватися до того, щоб підтверджувати такі операції, як послуги, що надаються нерезиденту.

Наступний блок доповіді Лариси Врублевської стосувався різних періодів проведення коригування фінансового результату до оподаткування для контрольованих і неконтрольованих господарських операцій. На жаль, ДФС наразі займає позицію, згідно з якою коригування на 30 % повинні здійснюватися щокварталу. Але така позиція невигідна платникам податків. "У цьому випадку виходом стане обґрунтування, що такі операції відповідають принципу "витягнутої руки", – порекомендувала спікер.

Актуальні питання ведення зовнішньоекономічної діяльності в Україні обговорили на третій сесії форуму. Модерував сесію Руслан Чорний – шеф-редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб".

Євген Степанюк – начальник Управління реформування фінансового сектору Департаменту стратегії та реформування НБУ, розповів про вплив валютної лібералізації на зовнішньоекономічну діяльність і процеси інвестування. Він зазначив, що швидка лібералізація може вплинути на стан валютного ринку, у тому числі і негативно. У зв'язку з цим відповідні кроки в цьому напрямі будуть поступовими й обережними.

Ганна Хабло – головний державний інспектор Управління митної вартості Департаменту адміністрування митних платежів ДФС України, зазначила, що факт подання документації з ТЦУ не є підставою для зміни митної вартості. Імпортери зобов'язані використовувати "розумну обережність" під час оголошення вартості імпортованих товарів відповідно до методів визначення митної вартості, додала Ганна Хабло.

Ярослав Романчук, адвокат, керуючий партнер EUCON МПЦ, поділився баченням про план BEPS у контексті впровадження прозорого податкового планування. Також спікер розповів про положення документа, які Україна повинна імплементувати. На думку доповідача, одним з наслідків реалізації плану BEPS стане зникнення офшорних юрисдикцій.

Податковий контроль у сфері трансфертного ціноутворення обговорили під час четвертої сесії, модератором якої стала Лариса Врублевська.

Про податкові спори за результатами перевірок контрольованих операцій розповів Микола Мішин, начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України. Спікер озвучив основні категорії спорів, що виникли внаслідок перевірок контрольованих операцій, а також надав інформацію про появу спорів щодо порушення платником вимог пріоритетності під час вибору методу. "Були випадки, коли контролюючим органом застосовувався метод порівняльної неконтрольованої ціни або метод "витрат плюс", у той час як платники використовували метод чистого прибутку", – зазначив Микола Мішин.

Тема обміну інформацією між податковими органами держав у контексті трансфертного ціноутворення стала основою доповіді Юрія Гладуна – радника з податкових та митних питань Німецько-Української промислово-торгівельної палати.

Останню сесію форуму було присвячено практичним кейсам з трансфертного ціноутворення. Експерти EUCON надали рекомендації щодо проведення економічного аналізу операцій, проведення самостійних коригувань та актуалізації документації.

За матеріалами, наданими Міжнародним правовим центром EUCON.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua