Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Блокчейн: юрист із машини
Олег Данильченко, ЮРИСТ&ЗАКОН

Право та технології

"Традиційна" юридична практика повільно, але впевнено йде в минуле, і розвиток технологій лише прискорює цей процес. Втім, більшість представників юридичної професії, украй консервативної за своєю натурою, намагаються цього не помічати, спокійно відпрацьовуючи звичні "години".

Довгі роки юридична галузь залишалася колосом, підкосити якого не змогла ні загальна комп'ютеризація, ні навіть перехід до "хмари". Однак часи змінюються, і вже в найближчому майбутньому значну частину юридичної рутини може бути віддано комп'ютерам "на аутсорс", а нотаріат і реєстраційні служби взагалі можуть зникнути як вид.

Втім, навіть сьогодні, в епоху дронів і самокерованих автомобілів, подібні прогнози здаються дещо фантастичними. Сучасні legal tech – рішення досить примітивні і в основному являють собою:

• "віртуальні" юридичні фірми, які надають послуги онлайн;

• майданчики-посередники, що працюють на кшталт Uber;

• компанії, які надають інструменти для автоматизації вивчення, аналізу та складення документів тощо.

Однак поширення блокчейн-технології (від англ. block chain – ланцюжок блоків), яка тривалий час була лише іграшкою невеликої групи ентузіастів, загрожує перевернути звичний світ з ніг на голову.

Блокчейн: нова революція?

"Цілком", "імовірно", "можливо" і "може бути" міцно закріплюються в лексиконі кожного, хто береться розмірковувати про майбутнє блокчейн. Навіть сьогодні, через 8 років після появи Bitcoin, котрий вперше реалізував технологію на практиці, ніхто до кінця не розуміє, що це – нова революція чи чергова "бульбашка доткомів"?

Проте практично всі дослідники сходяться на думці, що поява технології блокчейн – найважливіша подія з часів винаходу мережі Інтернет.

Дон і Алекс Тапскотт, автори книги "Революція блокчейн", порівнюють його з цифровою бухгалтерською книгою, яка може бути запрограмована для обліку всього, що має хоч якусь цінність.

Таким чином, якщо ланцюжок блоків – це бухгалтерська книга, то окремий блок – це рядок. При цьому рядки зашифровані і записуються у суворій послідовності, де кожний наступний містить інформацію про попередній. Більше того, одночасно існує N-на кількість копій такої книги (або окремих її частин), а нові записи вносяться одночасно до всіх копій за згодою всіх або більшої частини власників книг.

Багато хто з побоюванням ставиться до технології блокчейн через низку неприємних історій, пов'язаних із криптовалютами: тут вам і SilkRoad, і нещодавня історія з вірусом-здирником WannaCry. Однак звинувачувати технологію в тому, як її використовують, досить безглуздо. Єдиний серйозний недолік блокчейну – незрілість і, як наслідок, невизначений нормативний статус.

Найактивніше сьогодні регулюються криптовалюти. Незважаючи на безліч особливостей, останні повільно, але впевнено набувають легального статусу і визнаються якщо не законним платіжним засобом (Японія), то фінансовим активом (Норвегія, Болгарія) або "приватними" грошима (Німеччина). У зв'язку з цим істотно відрізняються й підходи до оподаткування операцій з цифровими валютами.

Україна ж поки що не поспішає легалізувати "електронну готівку": гривня так само є єдиним законним платіжним засобом, що, втім, не заважає поширенню "крипти".

Усе це не скасовує безлічі переваг блокчейн-технології в цілому і криптовалют зокрема, а саме:

• високий рівень безпеки операцій (що усуває необхідність у посередниках і, таким чином, дає змогу значно знизити витрати);

• надійність, довговічність, достовірність і незмінність даних (останні можуть одночасно зберігатися у різних куточках земної кулі, що робить практично неможливою їх втрату або зламування);

• прозорість і швидкість операцій (зміни у ланцюжку блоків видно всім учасникам, і займають зазвичай не більше декількох хвилин).

Потенційно технологію блокчейн може бути адаптовано для здійснення будь-яких операцій, так чи інакше пов'язаних з реєстрацією, обліком або переданням різних активів (фінансових, матеріальних і нематеріальних). При цьому ні тип, ні кількість учасників, ні їх географічне розташування значення не мають. Втім, технічні інновації здатні змінити не лише способи ведення бізнесу, а й існуючі моделі державного управління.

У теорії за допомогою працюючих блокчейн-сервісів можна буде просто, недорого й безпечно реєструвати юридичних осіб, права на нерухомість та інтелектуальну власність, складати заповіти, збирати податки, виплачувати пенсії, видавати паспорти тощо. Потенційно повсюдне впровадження блокчейн загрожує втратою роботи безлічі кваліфікованих (і не дуже) фахівців.

Не так давно Державне агентство з питань електронного урядування та компанія BitFury підписали меморандум про співпрацю. У межах спільного проекту планується перевести на блокчейн державні реєстри, соціальні служби, органи забезпечення безпеки, сферу охорони здоров'я та енергетики. Очевидно, реалізація такого проекту потребує чимало часу і коштів, однак у перспективі може суттєво знизити витрати і рівень корупції, виключивши можливість втручання "зсередини", а також за рахунок надійності та прозорості процесів повернути довіру до держави.

Варто зазначити, що дещо подібне вже було реалізовано в Грузії, Естонії та Швеції, хоча і в набагато меншому масштабі.

"Розумні" контракти: від теорії до практики

Ще у 2010 році засновник Bitcoin Сатоши Накамото стверджував, що створена ним архітектура підтримує безліч різних операцій – від ескроу-транзакцій і гарантійних контрактів до тристороннього арбітражу та багатостороннього підпису.

Згідно з концепцією "розумних" контрактів, сформульованою Ніком Сабо у далекому 1994 році: теоретично будь-який договір може бути подано у вигляді комп'ютерного алгоритму, що описує набір умов і наслідків, які виконуються автоматично в разі дотримання тієї чи іншої умови.

Виконання договору "машиною" не лише виключить можливість викривлення суті договору, а й, імовірно, значно знизить попит на супровід договірної діяльності та інші юридичні послуги.

Марк Уолпорт, головний науковий радник Уряду Великобританії, у своєму звіті "Технологія розподіленого реєстру: за межами блокчейн" зазначає, що в перспективі "розумні" контракти можуть використовуватися для контролю товарів, менеджменту послуг і навіть боротьби з контрафактною продукцією та шахрайськими діями в різних галузях.

Уже сьогодні за допомогою "розумних" контрактів можна автоматизувати більшість рутинних, які не потребують спеціальних знань і навичок, операцій, що знизить витрати на їх здійснення та залишить без роботи безліч фахівців нижчої та середньої ланки. Як би там не було, досить складно уявити, що багатомільйонний ринок юридичних послуг зникне миттєво. Є безліч правових нюансів, просто не доступних машинній логіці, та й "розумний" контракт – це все-таки не договір у звичному розумінні, а всього-на-всього декілька рядків програмного коду.

На противагу криптовалютам "розумні" контракти залишаються практично поза увагою держави і права, а питання щодо співвідношення таких контрактів і традиційного договірного права залишається предметом гострих дискусій.

Усе це приводить нас до Ethereum – платформи для створення сервісів, які працюють на базі "розумних" контактів, і створеної на її основі The DAO (англ. Decentralized Autonomous Organization). Заснована у 2016 році The DAO є венчурним фондом, що функціонує за допомогою розподіленої мережі "розумних" контрактів і управляється колективно всіма інвесторами.

Варто зазначити, що The DAO, будучи організацією "нового" типу, не мала статусу юридичної особи та, залишаючись поза будь-якою юрисдикцією, існувала виключно у "хмарі". Все-таки це не завадило їй стати справжньою сенсацією і зібрати за допомогою краудфандингу близько 168 млн дол. від більше ніж 20 тис. інвесторів.

Однак тріумф не був тривалим: через недосконалість програмного коду зловмисникам удалося вивести близько 50 млн дол. у криптовалюті, при цьому правила самої The DAO формально порушено не було.

Крім безлічі технічних питань постають і юридичні: як розцінювати подібні дії з погляду права, чи можна притягати за них до відповідальності (і хто це робитиме)? На сьогодні ці запитання залишаються без відповіді, як і все, що стосується створення та діяльності самої The DAO і подібних їй організацій.

ВИСНОВОК:

Стає очевидним, що державне регулювання – далеко не найостанніший фактор, від якого залежить розвиток блокчейн-галузі, а сучасні реалії потребують появи юриста нового типу – креативного, інноваційного, підкованого не тільки юридично, а й технічно, хоча загроза професії юриста сьогодні все ж перебільшена.

Блокчейн-технології загалом і "розумним" контрактам зокрема потрібно ще чимало часу для того, щоб повністю розкритися, але, незважаючи на руйнівний потенціал, блокчейн – це насамперед можливості, у тому числі і для юристів.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua