Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Особливості проведення процедури закупівлі "Відкриті торги"
Наталія Шимко, Заступник директора департаменту регулювання публічних закупівель – начальник відділу публічних закупівель, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

Відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі – Закон) відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Для обрання цієї процедури замовнику не потрібна наявність додаткових підстав та обґрунтувань. Достатньо розуміти, що для поставки необхідного товару або надання послуги на ринку існує кілька потенційних постачальників.

Однак, плануючи проведення цієї процедури, слід враховувати, що порядок і строки її проведення залежать від очікуваної вартості предмета закупівлі.

Чому, здавалось би, одна й та сама процедура має певні відмінності та звідки взагалі в Законі взялась прив'язка до очікуваної вартості?

Справа в тому, що у зв'язку з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС Україна, зокрема, взяла на себе зобов'язання привести своє законодавство у сфері публічних закупівель у відповідність до правил Європейського Союзу, що регулюються відповідними Директивами ЄС. Це означає, що, починаючи з порогових меж, зазначених в Угоді, процедури публічних закупівель в Україні мають відбуватись за тими ж правилами, що і закупівлі в ЄС. Мінімальні порогові межі встановлено Угодою – це 133 тис. євро при закупівлі товарів і послуг і 5150 тис. євро при закупівлі робіт (далі – пороги ЄС).

Водночас у світі сфера публічних закупівель розвивається достатньо динамічно. Різні країни шукають нові підходи до проведення конкурентних процедур, які дадуть змогу зменшити суб'єктивність прийняття рішень, мінімізувати корупційні ризики та підвищити ефективність закупівель. Одним з таких інноваційних підходів є застосування так званого механізму посткваліфікації та використання аукціону для проведення оцінки поданих тендерних пропозицій.

Саме тому в Законі описано по суті дві різні процедури відкритих торгів: для закупівель нижче порогів ЄС – більш коротка процедура із застосуванням посткваліфікації, а вище зазначених порогів – традиційний відкритий тендер, який має стандартні строки проведення та передбачає спочатку проведення перевірки кваліфікації учасників і технічних характеристик і тільки після цього оцінки поданих пропозицій шляхом проведення аукціону.

Під час здійснення конкретних процедур у суб'єктів сфери виникає чимало питань практичного характеру: які строки застосовувати, які документи створювати, як проводити оцінку та які дії замовників і учасників у тій чи іншій ситуації.

Для методологічної підтримки замовників та учасників командою ProZorro створено спеціальний сайт infobox.prozorro.org, на якому в розділі "Доступно про публічні закупівлі" можна отримати вичерпну інформацію про те, як правильно проводити конкретний вид процедур закупівлі.

Про деталі процедур закупівель можна говорити і писати дуже багато, тому пропоную зупинитись на основних особливостях проведення кожного з різновидів відкритих торгів.

Відкриті торги, очікувана вартість яких нижче порогів ЄС

Зазначений вид відкритих торгів замовники та учасники між собою називають "українські" відкриті торги.

Етапи проведення цієї процедури можна умовно визначити таким чином:

– оголошення;

– подання пропозицій;

– аукціон (оцінка);

– розгляд (кваліфікація);

– визначення переможця;

– укладення договору про закупівлю.

Розпочинаючи цю процедуру, замовник в електронній системі закупівель ProZorro (далі – система ProZorro) розміщує оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію, в якій, зокрема, визначає технічні вимоги, яким має відповідати предмет закупівлі, вимоги до кваліфікації, досвіду та добросовісності учасників, а також встановлює кінцевий строк подання тендерних пропозицій. В "українських" відкритих торгах цей строк не може бути меншим ніж 15 календарних днів з дня оприлюднення в системі ProZorro оголошення про проведення відкритих торгів.

Починаючи з моменту оприлюднення оголошення до закінчення строку подання пропозицій, будь-який користувач системи, зареєстрований як учасник, може подати свою тендерну пропозицію для участі в цих торгах. Така пропозиція потрапляє через майданчик до центральної бази даних, де зберігається в закритому вигляді до закінчення строку подання пропозицій, визначеного замовником. Ніхто не має доступу до неї в цей період.

На цьому етапі, але не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання пропозицій, будь-який користувач в анонімному режимі через систему ProZorro може поставити уточнюючі запитання щодо умов тендера, запропонувати замовнику внести конкретні зміни до тендерної документації або усунути виявлені порушення норм законодавства, наприклад, вилучити умови тендерної документації, що можуть бути кваліфіковані як дискримінаційні.

У такому випадку замовник зобов'язаний протягом 3-х днів через систему обов'язково надати відповідь, бо інакше система автоматично заблокує подальший перебіг процедури до моменту, поки замовник не відповість і не подовжить кінцевий строк подання пропозицій мінімум на 7 днів. Тому якщо замовник не зацікавлений в тому, щоб процедура закупівлі затягнулась, йому варто бути уважним і дотримуватись строків відповідей.

Якщо потенційний учасник хоче оскаржити умови тендерної документації, він може це зробити не пізніше ніж за 4 дні до закінчення строку подання пропозицій. Скарга подається в електронному вигляді через систему ProZorro до органу оскарження (Антимонопольного комітету України). У такому випадку система автоматично зупиняє початок електронного аукціону до моменту винесення рішення органом оскарження.

Замовник до закінчення прийняття пропозицій за власною ініціативою, за зверненням учасників або за рішенням органу оскарження має право внести зміни до умов тендера, продовживши при цьому кінцевий строк подання пропозицій таким чином, щоб до його закінчення залишалось не менше ніж 7 днів.

Після завершення строку подання пропозицій автоматично система призначить дату і час проведення аукціону й повідомить про це учасників, що подали свої тендерні пропозиції.

На початку аукціону система ProZorro розкриє цінові позиції кожного з учасників і розташує їх від найбільшої до найменшої. Назви учасників аукціону та інші документи, подані в складі тендерних пропозицій, залишатимуться закритими до закінчення аукціону. Аукціон відбувається у 3 етапи, протягом яких учасники матимуть можливість почергово зменшувати запропоновані ціни не менше ніж на крок аукціону, визначений замовником в оголошенні.

Після завершення аукціону система ProZorro автоматично розкриє всю інформацію про учасників та їхні пропозиції для того, щоб замовник мав можливість провести розгляд поданих документів і визначити їх відповідність вимогам тендерної документації.

В "українських" відкритих торгах розгляд пропозицій починається з пропозиції учасника, що запропонував в аукціоні найменшу ціну. На розгляд кожної пропозиції відводиться не більше ніж 5 робочих днів. У простих випадках замовник може розглянути пропозицію і за 1 день, а в складних – Закон дає змогу обґрунтовано подовжити цей строк до 20 робочих днів.

Якщо подана учасником пропозиція повністю відповідає тим вимогам, що висувались замовником у тендерній документації, такий учасник визначається переможцем, а пропозиції інших учасників навіть не розглядаються. У разі якщо замовник бачить невідповідність пропозиції окремим вимогам, він відхиляє таку пропозицію та переходить до розгляду наступної. Цей процес повторюється до того моменту, поки замовник не визначить переможця або не відхилить всі подані тендерні пропозиції.

Навіть якщо за результатами розгляду залишилась одна пропозиція, що відповідає всім вимогам, учасник, який її подав, визначається переможцем. У разі ж відхилення всіх пропозицій учасників такий тендер буде скасовано.

Особливістю проведення "українських" відкритих торгів є те, що пропозиції розглядаються почергово і за результатами розгляду кожної пропозиції замовник не зобов'язаний складати такий документ, як протокол розгляду пропозицій. Рішення щодо визнання учасника переможцем або щодо відхилення тендерної пропозиції учасника приймається окремо та оформлюється протоколом тендерного комітету або уповноваженої особи. Крім того, оскільки в цій процедурі оцінка (аукціон) передує розгляду тендерних пропозицій, тут не може бути випадку скасування торгів у зв'язку з допущенням до оцінки менше двох пропозицій.

Після розміщення замовником рішення про визначення учасника переможцем система ProZorro автоматично сформує та оприлюднить повідомлення про намір укласти договір, а також розішле інформацію всім учасникам тендера щодо вибору переможця.

Після цього учасники, які не згодні з рішенням замовника, мають право протягом 10 днів подати скаргу до органу оскарження. Такі дії учасника зупинять подальший перебіг процедури закупівлі, і замовник не зможе укласти договір до прийняття рішення за результатами розгляду цієї скарги.

Якщо ж оскарження не було, тоді учасник-переможець повинен протягом 5 днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір надати документи, що підтверджують відповідність підстав, визначених статтею 17 Закону. Ненадання учасником документів у зазначений строк буде підставою для відхилення його пропозиції та обрання іншого учасника переможцем тендера.

Згідно із Законом договір про закупівлю між замовником та учасником-переможцем може бути укладений не раніше ніж через 10 днів і  не пізніше ніж через 20 днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

Слід зазначити, що процедура "українських" відкритих торгів поки що незвична для замовників та учасників.

Однак такий алгоритм проведення тендера дає можливість, з одного боку, знизити суб'єктивність прийняття замовником рішення про переможця, оскільки пропозиції розглядаються почергово і замовник має обрати першого з учасників, який відповідає вимогам тендера, не порівнюючи його пропозиції з пропозиціями інших учасників. З іншого боку, участь в аукціоні всіх учасників, які виявили бажання взяти участь в тендері, сприяє зниженню кінцевої цінової пропозиції переможця.

Відкриті торги, очікувана вартість яких вище порогів ЄС

Для позначення цього виду відкритих торгів суб'єкти сфери застосовують такі назви, як "європейські" відкриті торги, або відкриті торги з публікацією англійською мовою.

Умовно проведення цієї процедури можна поділити на такі етапи:

– оголошення;

– подання пропозицій;

– розгляд (кваліфікація);

– аукціон (оцінка);

– визначення переможця;

– укладення договору про закупівлю.

Порядок дій на початку "європейських" відкритих торгів практично збігається з "українськими", оскільки замовник так само має оприлюднити в системі ProZorro оголошення про проведення відкритих торгів і тендерну документацію. Однак додатково до оголошення українською мовою замовник заповнює основні пункти оголошення англійською мовою. При цьому замовник не зобов'язаний перекладати англійською мовою тендерну документацію.

Крім того, визначаючи кінцевий строк подання пропозицій, замовник не може встановити його меншим ніж 30 календарних днів. Саме такий мінімальний строк на подання тендерних пропозицій вимагається Директивами ЄС і міжнародними стандартами у сфері публічних закупівель.

У період, визначений для подання тендерних пропозицій, потенційні учасники можуть, як і в "українських" відкритих торгах, звертатись за роз'ясненням умов тендерної документації, пропонувати внести зміни до неї та оскаржувати вимоги тендерної документації.

Зі свого боку, замовник так само повинен вчасно відповісти на поставлені запитання й, у разі внесення змін до тендерної документації, продовжити кінцевий строк подання пропозицій таким чином, щоб до його закінчення залишалось не менше ніж 7 днів.

Наступний етап "європейських" відкритих торгів проходить інакше, ніж в "українських" відкритих торгах. Після завершення кінцевого строку подання пропозицій система автоматично розкриє інформацію про учасників та документи, подані в складі тендерної пропозиції, за винятком інформації про ціну. На розгляд всіх пропозицій, який у цій процедурі відбувається одночасно, Законом відведено замовнику до 20 робочих днів.

Розглядаючи тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації, замовник має прийняти рішення: визнати пропозицію такою, що відповідає всім вимогам, і допустити її до оцінки або відхилити пропозицію і не допускати її до оцінки. За результатами розгляду замовник складає протокол розгляду пропозицій, який оприлюднюється в системі ProZorro.

Якщо, розглянувши всі тендерні пропозиції, замовник допустив до оцінки пропозиції хоча б двох учасників, у такому випадку система автоматично призначить дату і час проведення аукціону. При цьому аукціон відбудеться не раніше ніж через 5 днів, оскільки цей час дається незгодним учасникам для того, щоб вони могли оскаржити рішення замовника. Подання учасниками скарги до органу оскарження зупинить перебіг процедури і не дасть аукціону відбутись до винесення органом оскарження відповідного рішення за цією скаргою.

У разі ж допущення до оцінки (аукціону) менше двох пропозицій  такий тендер буде автоматично скасовано.

Аукціон відбувається так само, як і в "українських" відкритих торгах: проходить у три етапи, ціни зменшуються не менше ніж на крок аукціону почергово, починаючи з учасника, що запропонував найбільшу ціну і закінчуючи учасником, чия ціна виявилась на попередньому етапі найменшою.

Після закінчення аукціону замовник отримує переможця торгів: це учасник, що запропонував найбільш економічно вигідну пропозицію.

Розмістивши рішення про визначення учасника переможцем, замовник дозволить системі ProZorro автоматично згенерувати та оприлюднити повідомлення про намір укласти договір, а також розіслати цю інформацію всім учасникам торгів.

Учасник-переможець протягом 5 днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір має надати замовнику документи, що підтверджують відповідність підстав, визначених статтею 17 Закону. В іншому випадку замовник буде змушений відхилити його пропозицію і обрати переможцем іншого учасника, що був допущений до оцінки.

Договір про закупівлю між замовником та учасником-переможцем у цій процедурі так само може бути укладений не раніше ніж через 10 днів і не пізніше ніж через 20 днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

"Європейські" відкриті торги для тих, хто давно працює у сфері закупівель, виглядають більш традиційно, більш звично. Замовник має можливість порівнювати подані пропозиції одна з одною, що, на жаль, часто додає суб'єктивізму до прийнятих рішень. Однак проведення закупівель в електронному форматі та повна прозорість цього процесу в системі ProZorro, сподіваюсь, стане на заваді відвертим зловживанням.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua