Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Як спілкуватися з представниками ТЦК
Роман Симутин, адвокат

У зв'язку з багатьма кричущими випадками неправомірного спілкування представників ТЦК із громадянами варто нагадати про основні правила такого спілкування.

На вулиці

У разі якщо ви зустріли представників ТЦК із патрулем поліції, то маєте знати, що поліція може перевірити ваші документи лише за наявності підстав, зазначених у ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію". А саме:

– якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи, або самовільно залишила місце для утримання військовополонених;

– якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір учинити правопорушення;

– якщо особа перебуває на території чи об'єкті зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

– якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби й інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

– якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

– якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об'єктом учинення правопорушення.

У випадку, якщо вам не повідомили причину перевірки – документи не пред'являйте. Відмовка на кшталт "у нас воєнний час" – це не підстава, бо зміни до закону не внесли.

Якщо ви хочете пред'явити документи, то не передавайте їх у руки, просто покажіть – цього достатньо, щоб вони пересвідчилися у вашій особі. Якщо ж поруч буде військовий – повідомте, що не дозволяєте передавати ваші персональні дані третім особам.

Може статися ситуація, що вас умовлятимуть, вимагатимуть і погрожуватимуть складанням акта про відмову. Але це можливо, лише якщо ви пред'явите паспорт чи права. Наголошую: затримувати за відмову від отримання повістки – неправомірно!

Варто зазначити, що за жодних обставин не потрібно застосовувати силу, нецензурно висловлюватися або в будь-який інший спосіб ображати представників ТЦК та поліції, бо за це передбачена відповідальність і вас затримають на законних підставах. Опирайтеся пасивно й цивілізовано: упирайтеся ногами, не давайте можливості скрутити руки, відмовляйтеся йти до авто. Якщо вони свавільники – хай вас несуть.

 

У приміщенні ТЦК

У разі якщо вас примусово доставили у ТЦК без складання протоколу – вимагайте адвоката, бо це незаконно. Нічого не підписуйте до його прибуття. Якщо запросять двох понятих – пишіть у протоколі: "затримання незаконне, відмовляють у наданні правової допомоги".

Затримання не може перевищувати 3 годин, і відлік розпочинається з моменту, коли до вас підійшли на вулиці, а не із часу, коли вас доставили у ТЦК. Тож вставайте та йдіть. Якщо не випускають і ви без адвоката – телефонуйте за номером 102.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакты редакции:
uz@ligazakon.ua