Війна внесла корективи не тільки в повсякденне життя українців. Багато змін, зокрема, пов'язано з виконанням таких обов'язків наших громадян, як сплата податків та звітування.
Окремо хочемо зупинитися на категорії фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які мобілізовані до війська або виконують інші обов'язки, до яких вони залучені державою, на час уведення військового стану.
У вересні 2022 року почав діяти Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений наказом МФУ від 29.07.2022 р. № 225 (далі – Порядок № 225), яким визначено алгоритм для підтвердження резидентами можливості чи неможливості своєчасного виконання, зазначених вище обов'язків і затверджено перелік документів, що засвідчують таку неможливість.
Цим же документом установлено й термін подання заяви про таку неможливість – до 30.09.2022 включно.
Водночас для ФОП, які на момент введення Порядку № 225 вже були мобілізовані та, звісно, не мали можливості подати зазначену вище заяву, передбачено дещо інший механізм. Для фізичних осіб – підприємців, залучених до мобілізації, порядок повідомлення має свої особливості.
Слід зауважити, що відповідно до законодавства України про військову службу, мобілізований залишається де-юре підприємцем (ч. 3 ст. 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"). Логічно, що, виконуючи обов'язки мобілізованого, суб'єкт навряд чи зможе провадити господарську діяльність, тож зазначена норма ще й звільняє мобілізованих від нарахування податків і подання звітів.
Податкове ж законодавство конкретизує звільнення для мобілізованих щодо ПДФО та єдиного податку на період служби (п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Однак чинний Кодекс не звільняє ФОП – платника ПДВ від необхідності нараховувати і сплачувати ПДВ, а також подавати щодо цього податку звітність. Але в цьому випадку слушно згадати, що ПКУ передбачає, що в періодах, коли не було об'єктів оподаткування, показників для звітування, звіти подавати не потрібно (п. 49.2 ПКУ).
Також фізичні особи (і це стосується ФОП усіх систем оподаткування, самозайнятих осіб і членів фермерських господарств) з 01.03.2022 не сплачують ЄСВ за себе.
У разі наявності найманих працівників строк нарахування та сплати ЄСВ щодо зазначених осіб відтерміновується на період упродовж 180 днів після звільнення з війська.
Для отримання звільнення особа подає заяву в довільній формі та копію військового квитка або копію документа, який засвідчує зарахування особи на військову службу в період мобілізації (наприклад, витяг із наказу командира військової частини). Подати документи потрібно до органу ДПС, у якому особу зареєстровано платником, упродовж 10 днів після звільнення зі служби. У разі, якщо внаслідок отриманих поранень ФОП проходив лікування та/або реабілітацію, заяву та копії документів треба подати протягом 10 днів після закінчення зазначених процедур.
Отже, за чинним законодавством ФОП має подати заяву та документи впродовж 10 днів після демобілізації (закінчення лікування). Однак, на нашу думку, ніхто не забороняє громадянину подати таку заяву й на початку його мобілізації.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.