Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Як вплине воєнний стан на бізнес?
Василий Нечипоренко, ЮРИСТ&ЗАКОН

24 лютого 2022 року Верховна Рада затвердила Указ Президента про введення воєнного стану. Як передбачені заходи реально вплинуть на бізнес? На які ризики необхідно звернути увагу передусім?

Суть цього правового режиму, уведеного в Україні, полягає в наданні органам державної влади, місцевого самоврядування та військовому командуванню повноважень, необхідних для запобігання воєнній загрозі. Ключовим правовим джерелом регулювання в цьому випадку є Закон "Про правовий режим воєнного стану" (далі – Закон).

Затверджений Парламентом Указ Президента передбачає, що на період воєнного стану може бути обмежено конституційні права та свободи людини і громадянина, передбачені низкою статей Основного Закону, а також запроваджено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у необхідних межах та обсязі.

Бізнесу важливо мати на увазі, що в умовах воєнного стану господарська діяльність має тривати у звичайному режимі до отримання розпоряджень уповноважених органів влади. Такі розпорядження не обов'язково надійдуть усім, але бути готовим до них варто кожному. Особливо це стосується бізнесу, який розміщений і має активи в Чернігівській, Сумській, Харківській, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській і Вінницькій областях.

Закон гарантує адекватність запроваджуваних заходів наявній загрозі, компенсацію та/або повернення вилученого майна, а також містить інші норми, спрямовані на захист прав і свобод під час воєнного стану. Проте власникам бізнесу та його керівникам варто:

1. З огляду на заходи, яких буде вжито в межах воєнного стану, – визначити можливі ризики для свого підприємства.

2. Уточнити, чи має бізнес, навіть опосередковано, російські зв'язки. Якщо так – які є ризики. У цьому зможе допомогти система перевірки й моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT (http://contr-agent.ua/).

3. З'ясувати, наскільки державні заходи в умовах воєнного стану співвідносяться зі своїми правами й обов'язками в межах господарських договорів і підпадають під ознаки форс-мажорних обставин.

4. Розглянути можливість роботи бізнесу під віддаленим управлінням або його передислокації (якщо є така потреба).

5. З'ясувати можливі фінансово-економічні загрози та їх вплив на бізнес (коливання курсу валют, блокування рахунків тощо).

6. Оцінити вплив на роботу можливої мобілізації персоналу, у тому числі ключових співробітників.

7. Здійснити аналіз активів, які можуть бути мобілізовані або іншим чином залучені для забезпечення обороноздатності (транспорт, що підпадає під мобілізаційні критерії, промислові площі, що можуть стати місцем розквартирування військовослужбовців або розміщення військового майна, тощо).

Зокрема, воєнний стан може супроводжуватися потребою залучення транспортних засобів підприємств у порядку мобілізації. Через це, якщо мобілізаційний план передбачатиме введення в користування приватного автотранспорту, найімовірніше, що залучатимуть вантажні автомобілі, необхідну спецтехніку й автобуси (див. Положення про військово-транспортний обов'язок).

Крім того, суб'єктам господарювання необхідно пам'ятати про спеціальні повноваження силовиків, зокрема п. 2.7 розд. 2 Правил дорожнього руху передбачає обов'язок водіїв надати транспортний засіб:

а) поліцейським і медикам для доставки до найближчого закладу охорони здоров'я осіб, які потребують екстреної (швидкої) медичної допомоги;

б) поліцейським для виконання непередбачених і невідкладних службових обов'язків, пов'язаних із переслідуванням правопорушників, доставкою їх до органів Нацполіції, та для транспортування пошкоджених транспортних засобів. Відмова від надання автомобіля в таких випадках щонайменше загрожує адміністративною відповідальністю.

8. Визначити бізнес-ризики, пов'язані із закриттям кордонів, особливим режимом в'їзду та виїзду, обмеженням пересувань усередині країни, запровадженням комендантської години.

9. Розуміти, що в разі введення воєнного стану не виключені зловживання, що загрожують бізнесу загалом і його власникам зокрема, особливо в частині примусового вилучення й відчуження майна. У цьому випадку стане у пригоді система моніторингу SMS-Маяк (http://smsmayak.com.ua/), що дає змогу оперативно дізнатися про зміни в реєстраційних даних на нерухомість і в разі потреби своєчасно відреагувати. Ба більше, важливо враховувати можливість відсторонення від посад топменеджмент бізнесу за неналежне виконання обов'язків у межах воєнного стану та призначення військовим командуванням взамін виконуючого обов'язки.

10. Проаналізувати, чи працює бізнес у сфері, яку можуть прямо або опосередковано торкнутися рішення органів влади в межах забезпечення обороноздатності (зв'язок, медіа, транспорт тощо).

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакты редакции:
uz@ligazakon.ua