Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Інформаційні потоки як предмет аудиту в разі інвестицій в ІТ-проекти
Антон Тарасюк, керівник IT практики, Legal IT Group

Data driven компанії як об'єкт інвестицій

Є різні класифікації типів інформації. Деякі з них визначено в законодавстві, інші використовуються для кращого пояснення навчального матеріалу студентам. Виділяють також суто практичні, метою яких є визначення ризиковості й законності використання певних видів інформації, можливості їх змішування та застосування в майбутньому. 

В еру інформатизації, цифровізації та глобалізації суспільства компанії працюють з величезними обcягами інформації. Терміни "великі дані" "Інтернет речей" та "хмарні обчислення" для нас уже звичні й не викликають подиву.

Компанії мають можливість аналізувати "сирі" дані й отримувати з них "інсайти" – якісно нову інформацію, яка може бути предметом цивільних відносин і бути використаною для комерційної вигоди. Ураховуючи розвиток цифрових технологій, вартість обробки великих масивів інформації значно зменшилась, а швидкість стала набагато вищою.

Як наслідок, організації (особливо ІТ-компанії або компанії реального сектору економіки, що мають ІТ-проекти) використовують різноманітну за своєю природою інформацію, збираючи її від користувачів своїх продуктів, аналізуючи дані про продажі, загальні тренди ринку та ін., і доходять висновків, які дозволяють ухвалювати виважені рішення й ефективно їх імплементувати. Для позначення таких проектів часто застосовують термін "data driven", адже основним індикатором для ухвалення рішень тут є якісна інформація.

З іншого боку, така оброблена інформація може бути об'єктом, що є невід'ємною частиною продукту, який пропонує компанія. Наприклад, користувачі сервісу можуть отримувати доступ до судових рішень із відкритого реєстру в зручнішому форматі, з легкою та зрозумілою системою пошуку.

Ще одним прикладом використання інформації як частини сервісу може бути надання власником веб-сайту можливості розміщення на ньому рекламних повідомлень для третіх осіб. Оскільки сучасні аналітичні системи дозволяють вивчати поведінку користувачів на такому веб-сайті, а також визначати їхні можливі інтереси, банери можна максимально персоналізувати під певний портрет користувача.

Варіантів використання даних безліч, а інформаційні та ІТ-проекти абсолютно різні. Інвестуючи в розробки, основним активом яких є інформація в будь-якому вигляді та/або якості, необхідно проаналізувати алгоритми інформаційних потоків у відповідній компанії з правової точки зору.

 

Юридичний аналіз інформаційних потоків

В епоху "великих даних" у масивах інформації, яку використовують у межах конкретного ІТ-проекту, можуть бути дані з абсолютно різною правовою природою. Умовно можна виділити кілька типів даних, зокрема:

Конфіденційна інформація та інформація, що належить третім особам

Чи застосовують у межах проекту конфіденційну інформацію інших суб'єктів господарювання? Якщо так, то які на це підстави? Чи можна обмежити таку можливість і від чого це залежить?

Інформацію, власником якої є компанія, можна визначити як конфіденційну й укласти щодо неї відповідні угоди з учасниками правовідносин. Якщо ж компанія використовує інформаційні блоки та масиви, які належать третім суб'єктам, необхідно встановити наявність правових підстав для такого використання (наприклад, ліцензійні угоди)

Публічна інформація у формі відкритих даних

Як було сказано вище, частиною продукту компанії може бути публічна інформація у формі відкритих даних, як це визначено в законодавстві України або інших країн. У цьому випадку потрібно з'ясувати, чи інформацію, яку отримують із реєстрів відкритих даних, використовують у межах дозволів і ліцензій, а також чи можливе застосування конкретних масивів відкритих даних у комерційних цілях або разом з іншими даними.

Інформація, що має ознаки об'єктів авторського права

 

Звісно, є безліч об'єктів авторського права, які розміщено в Інтернеті на так званих "відкритих" ліцензіях. Деякі об'єкти можна використовувати на умовах ліцензій Creative commons. Водночас варто досить прискіпливо проаналізувати інформаційні потоки конкретного ІТ-проекту на предмет наявності об'єктів авторського права серед даних та визначити можливі правові аспекти їх використання.   

У межах правового аудиту навряд чи вдасться переглянути абсолютно всю інформацію, яка проходить через проекти компанії, але визначити конкретні алгоритми й типові категорії даних, властивих для конкретного ІТ-проекту, можливо. Перелік можливих типів інформації з правової точки зору не є вичерпним, адже специфіка проведення відповідного due diligence залежить від конкретного кейсу. 

Карта інформаційних потоків як додатковий індикатор у разі інвестування в ІТ

Розробка карти інформаційних потоків у конкретному ІТ-проекті, ураховуючи саме правовий складник використання відповідних пакетів даних, може допомогти конкретному стартапу позиціонувати себе перед інвестором як серйозний проект. Інвестору ж така карта дозволяє зрозуміти ступінь ризиковості ІТ-проекту в контексті відповідності регулюванню та можливості масштабування проекту на глобальний ринок.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua