Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Від редактора, ЮРИСТ & ЗАКОН, 2017, 07, №27

Добрий день, шановні читачі!

Наймасштабніша кібератака за весь час існування українського бізнесу поставила чимало питань не лише перед IT-фахівцями, а й перед юристами. Беручи до уваги, що жертвами вірусу стало кілька великих банків, а також сервісів подання податкової звітності, виникла величезна кількість ситуацій невиконання зобов'язань та обов'язків. І це навіть якщо не враховувати випадки, коли до неможливості вчасно здійснити певні дії призвело "падіння" комп'ютерних систем самих суб'єктів господарювання.

У підсумку головним завданням юристів стало врегулювання наслідків того, що сталося, насамперед питання про застосування санкцій за несвоєчасно виконання договірних зобов'язань, подання податкової звітності, реєстрацію податкових накладних тощо. Звісно, першою ідеєю стало звернення до норм про форс-мажор.

ТПП України відразу ж відгукнулася, зазначивши, що готова видавати сертифікати про форс-мажор, однак кожний випадок звернення розглядатиметься окремо. А отже, суб'єктові звернення доведеться доводити, як саме кібератака унеможливила виконання ним своїх зобов'язань за конкретним договором.

ДФС була більш категорична, заявивши, що не вважає факт вірусної атаки підставою для незастосування санкцій за несвоєчасне виконання платником податків своїх обов'язків. Ця заява була трохи пом'якшена позицією Мінфіну, який навпаки вважав за необхідне звільнити постраждалих від такої відповідальності.

У результаті точка зору Міністерства взяла гору, знайшовши відображення в прийнятому 13 липня Законі (його підписання та набрання чинності можна чекати з дня на день). У ньому вирішується три найважливіші питання: дається відстрочення для реєстрації податкових та акцизних накладних (на строк до 31 липня включно), надається "тайм-аут" без перевірок на відновлення втрачених документів (до 31 грудня включно) і запроваджується беззастережне звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, що підлягали сплаті до 30 червня включно.

Однак, як нескладно помітити, поза межами уваги законодавця залишилося питання несвоєчасного подання податкової звітності. Крім того, стосовно договірних зобов'язань спеціальних норм прийнято не було, і вони навіть не плануються. Це означає, що в цій сфері розбиратися з наслідками кібератаки доведеться самостійно.

Саме ці питання, тобто юридичні наслідки того, що сталося (і ширше – будь-якого збою, викликаного вірусною атакою), стали основною темою нашого номера сьогодні. Певен, що така інформація виявиться важливою та корисною кожному з вас.

І насамкінець нагадую, що редакція Ю&З із нетерпінням чекає на ваші листи з пропозиціями нових тем, запитаннями, рекомендаціями щодо поліпшення видання. Кожен такий лист надзвичайно важливий і цінний для нас, даючи змогу зробити видання ще цікавіше й корисніше для вас.

З повагою

головний редактор

Олександр Попов

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua