Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Обшуки та виїмка інформації по-американськи: як це роблять DOJ/SEC на українських підприємствах
Олена Кожокар, юрист практики інтелектуальної власності / ТМТ, ЄПАП Україна

FCPA: корумпуєш за кордоном – відповідаєш у США

Кожний прийнятий закон має власну передісторію. Підтвердженням цього є Вотергейтський скандал (1972): у результаті його розслідування було виявлено, що близько 400 американських компаній вчиняли сумнівні та незаконні платежі на користь іноземних державних службовців, політиків і політичних партій на суму понад 300 млн доларів США з метою отримання ділової вигоди. Оскільки на той час американське законодавство не регулювало корупційну діяльність за кордоном, у 1977 році було прийнято Закон про корупцію за кордоном – Foreign Corrupt Practices Act (FCPA).

FCPA накладає заборону на надання, пропозицію або обіцянку надати будь-яке благо іноземній посадовій особі, політику, політичній партії, державному службовцю або співробітнику державної установи з метою отримання неправомірних переваг. Фактично, такою особою може бути будь-яка іноземна особа, що пов'язана з державою, здійснює публічні функції й отримує зарплатню з державного бюджету країни.

Де Україна, а де США?

FCPA – безжалісний: під юрисдикцію Закону підпадають будь-які фізичні та юридичні особи незалежно від національної приналежності та за умови наявності хоча б найменшого зв'язку із США.

Наприклад, українська компанія може опинитися під прицілом FCPA, якщо вона:

– здійснює свою діяльність у США,

– її акції котируються на американській біржі,

– є представництвом або дочірнім підприємством американської компанії,

– діє від імені американської компанії,

– обслуговує клієнтів із США,

– здійснює розрахунки у доларах США, або навіть

– використовує e-mail-сервери США.

Штрафи, інтриги, ув'язнення

Залежно від характеру порушень FCPA передбачає цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Крім того, відповідно до Закону порушникам можуть заборонити здійснювати діяльність у певних галузях, укладати контракти з органами державної влади США або зобов'язати створити систему контролю всередині компанії.

Попри те, що Закон активно став застосовуватися лише з 2008 року, уряд США на сьогодні вже оштрафував порушників на чималу суму – понад 8 млрд доларів США.

Серед них є й українські компанії та фізичні особи. Так, наприклад, у 2013 році дочірню компанію американського агрогіганта оштрафували на 17,8 млн доларів США за підкуп українських урядовців. Українська компанія зізналась, що у період між 2002 та 2008 роками її представники дали майже 22 млн доларів США хабарів задля повернення ПДВ на загальну суму у 100 млн доларів США.

Крім того, триває американське слідство в іншій справі – проти відомого українського бізнесмена. Його звинувачують у сплаті 18,5 млн доларів США хабарів індійським чиновникам задля отримання ліцензії на розроблення родовищ корисних копалин, які надалі повинні були поставлятися чиказькій аерокосмічній корпорації. Кримінальні злочини, що їх інкримінують бізнесмену, передбачають покарання у вигляді від 5 до 20 років тюремного ув'язнення. Також американська прокуратура вимагає конфіскувати суму, перераховану як хабар, а також акції та активи холдингу, який був причетний до "індійського проекту". Відомо, що у 2014 році бізнесмена було затримано у Відні, а згодом випущено під заставу у розмірі 125 млн євро. Наразі вирішується питання про його екстрадицію до США.

DOJ та SEC – на сторожі порядку

Розслідуваннями у справах про підкуп іноземних посадових осіб займаються спеціальні підрозділи в рамках Міністерства юстиції США (DOJ) та Комісії США з цінних паперів і бірж (SEC). DOJ займається розслідуваннями випадків фінансового шахрайства. SEC відповідає за порушення законодавства з цінних паперів.

Співпрацювати чи ні?

Більшість компаній, проти яких розпочато розслідування, обирають шлях співпраці з правоохоронними органами. Це дає змогу уникнути непомірних штрафів, конфіскації бізнесу та тюремного ув'язнення. Як правило, при співпраці розслідування ведеться американськими юридичними компаніями за погодженням із та підзвітністю DOJ та SEC. Якщо порушник знаходиться, наприклад, в Україні, американські юристи можуть найняти у поміч українську юридичну компанію для супроводу розслідування, отримання інформації, збирання доказів, проведення інтерв'ю із співробітниками порушника тощо. Така схема роботи дає змогу компанії зменшити штраф і продовжити свою діяльність з мінімальними втратами.

Виїмка інформації по-американськи

Отримання й обробка інформації порушника при співпраці відбувається у кілька етапів:

1. До початку будь-яких видимих дій з проекту здійснюється копіювання всієї інформації на усіх носіях/серверах компанії-порушника. Таким чином, якщо в процесі розслідування співробітник компанії захоче приховати свої незаконні дії та видалити пов'язану інформацію, копія буде все одно доступна для аналізу.

2. Для правомірного перегляду зафіксованої інформації отримується згода співробітників на обробку персональних даних і роботу з кореспонденцією (Consent Letter). Така згода (а) передбачає, що інформація, яка міститься на технічних засобах компанії, а також кореспонденція, надіслана співробітником з електронної адреси компанії, належить такій компанії; (б) дає змогу компанії в будь-який час отримувати доступ до, збирати й обробляти інформацію з усіх носіїв і технічних засобів співробітника, передавати її за кордон, розкривати третім особам тощо.

3. Після отримання згоди співробітників усі основні носії інформації (персональні комп'ютери, ноутбуки, планшети, телефони) вилучаються та передаються для аналізу технічним спеціалістам.

4. Далі вилучена інформація завантажується у спеціальну програму для аналізу документів (наприклад, Relativity). Для того щоб відфільтрувати лише релевантні документи і кореспонденцію, створюється база ключових слів, яка застосовується до всього масиву вилученої інформації. Так, наприклад, комбінація слів (заплатит* AND хабар*) відсіє документи, що її не містять.

5. Зазвичай під час розслідування спливають факти, які потребують додаткового вилучення носіїв інформації, завантаження її у програму й аналізу.

6. Носії інформації повертаються співробітникам компанії після вилучення й обробки отриманої інформації.

7. На основі проаналізованих документів юристи проводять інтерв'ю із співробітниками для спростування чи підтвердження можливих порушень і складають звіти для DOJ та SEC.

8. Розслідування завершується винесенням відповідного рішення DOJ та SEC.

Як показує практика, шлях співпраці виглядає найбільш привабливим, оскільки поєднує ефективність для слідства та мінімальний можливий вплив на комерційну діяльність компанії під розслідуванням.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua