Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Від редактора, ЮРИСТ & ЗАКОН, 2017, 06, №21

Добрий день, шановні читачі!

"Прогрес крокує планетою", і навіть така консервативна галузь, як юриспруденція, усе більше й більше відчуває вплив нових технологій. Уже третій рік тривають дискусії про перспективи "роботів-юристів", які у 2016 році остаточно перейшли в Україні з категорії суто теоретичних диспутів у категорію обговорення реальних проектів з появою перших вітчизняних розробок. Приблизно стільки ж тривають і розмови про появу "електронного суду", які теж потихеньку переходять до стадії реалізації (хоча суди, що стали випробувальним полігоном, скаржаться на відверто невисоку активність користувачів).

Ще однією улюбленою темою будь-якого великого заходу у сфері legal tech є технологія блокчейн та її вплив на майбутнє підготовки юридично значимих документів. Найбільш часто обговорюються два способи застосування цієї технології: ведення реєстрів і "розумні" контракти. Саме про ці перспективи ми й поговоримо в матеріалах блоку "Тема номера" поточного випуску Ю&З.

Що ж таке smart contract? Якщо просто – система, яка самостійно відстежує настання обумовлених сторонами під час укладення угоди умов і виконує визначені в той самий момент дії. Приміром, одержавши від складської системи обліку дані про надходження певної партії сировини, автоматично формує платіжне доручення для банку для оплати цієї партії (і, навпаки, за відсутності таких даних за певний часовий проміжок направляє претензію постачальникові). Головні її відмітні риси: вчинення юридично значимих дій і мінімальна (в ідеалі – нульова) участь особи після запуску контракту "в роботу".

Але чому саме блокчейн? Насамперед тому, що сама собою така технологія забезпечує дуже високий ступінь захисту від будь-якого втручання як ззовні, так і з боку кожного з учасників угоди. Її сутність у тому, що будь-яка зміна даних можлива лише за "згодою" визначеного (але в жодному разі не менше 50 %) числа учасників обміну інформацією, причому в будь-який момент кожен з них має повну базу даних, а звичного центру, що містить "еталон", у рамках мережі немає.

Ця ж особливість робить блокчейн дуже привабливим для ведення різного роду реєстрів, які містять дані, що мають юридичне значення. Таким чином можна буде знизити ризики махінацій чисто технічними засобами.

Але, варто зауважити, саме ці особливості технології створюють безліч питань щодо "вписування" її у вітчизняне правове поле. І про це теж можна прочитати в матеріалах наших авторів.

Наприкінці ж нагадую, що редакція Ю&З із нетерпінням чекає на ваші листи з пропозиціями нових тем, запитаннями, рекомендаціями щодо поліпшення видання. Кожен такий лист надзвичайно важливий та цінний для нас і дає змогу зробити видання ще цікавіше й корисніше для вас.

З повагою,

головний редактор

Олександр Попов

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua