Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Стартап: важливі юридичні застереження
Олена Зайцева, старший юрист, ЮФ Cai & Lenard

"Жоден переможець не вірить у випадковість" (Фрідріх Ніцше), а от переможений охоче в неї повірить. Але якщо навіть удачу потрібно "ловити за хвіст" (а не просто прагнути її), то щоб убезпечити себе від невдач, слід зробити набагато більше. Необхідно передбачити та оцінити ризики, забезпечити надійний тил там, де це можливо і має сенс. Особливо якщо людина йде не второваною доріжкою, а створює дещо нове, унікальне: вибудовує свою справу на основі інновацій або інноваційних технологій. 

Повальна більшість стартапів зазнають невдачі: кількість успішних проектів часто оцінюється в 3 – 5 % від їх загальної кількості. Перед командою стартапу постає чимало різнопланових завдань, питання пошуку інвестицій, розкручування, розвитку, і на "дрібні" юридичні деталі просто бракує часу і сил. Звісно, причинами більшості провалів навряд чи стають погано написаний статут чи відсутність договору між засновниками. Але нехтування юридичними моментами можна порівняти з безтурботністю новачка в горах: щоб не впасти зі скелі, недостатньо однієї тільки сміливості та спритності – потрібно організувати надійну страховку, тому що рано чи пізно удача закінчується. І якщо тій більшості, яка ніколи не досягне вершини, взагалі-то, все одно, то потенційним переможцям підстраховка точно знадобиться.

Отже, які юридичні застереження варто врахувати, щоб не спіткнутися в найбільш несподіваний момент? Розглянемо основні з них по порядку.

Домовленості між засновниками

 

Питання про те, хто і на що претендує в спільному проекті, краще вирішувати на найранішій стадії. Сюди належать питання розміру часток у майбутній компанії, ролі та завдання кожного в проекті, дії у разі відходу одного із засновників, можливість викупу його частки, порядок прийняття рішень, матеріальний внесок кожного в спільну справу, умови продажу бізнесу і т. п. Такі аспекти слід обговорювати заздалегідь і фіксувати документально, щоб кожен із учасників точно розумів (а не просто здогадувався), на що йому розраховувати в тому чи іншому випадку. Це також може допомогти уникнути судових розглядів у майбутньому.

Оформлення прав інтелектуальної власності

 

Тут питань зазвичай не виникає: кожен розуміє, що найбільш цінні активи компанії потрібно захищати. Але важливо подумати, як саме оформити такий актив, як його оцінити, хто стане його власником, чи отримають інвестори права на інтелектуальні активи, скільки часу займе оформлення прав, чи можлива їх застава. Не менш важливо перевірити, чи немає порушення чужих прав інтелектуальної власності, у тому числі щодо нижченаведеного.

 

Конфлікт назви

 

Назву проекту, компанії або продукту необхідно підбирати з урахуванням тих, що вже існують. Нікому не захочеться раптом виявити, що хтось уже зареєстрував компанію з аналогічною назвою, що "світить" порушення прав на чужу торговельну марку, проблеми з доменними іменами або що "унікальний" продукт має "близнюка" на ринках, які його цікавлять. Тому, крім милозвучності назв, важливо врахувати і юридичний аспект та вчасно здійснити пошук аналогічних найменувань, торговельних марок, патентів, доменних імен. Не лише в Україні

 

Вибір юридичної форми для проекту

 

Чи є сенс зупинити вибір на найпростішій формі для підприємницької діяльності, чи обов'язково створювати відразу акціонерне товариство? Скільки ресурсів доведеться витратити на виконання всіх вимог законодавства щодо звітності та цінних паперів? Як вибрати систему оподаткування, на якому етапі і яким чином інвестор "заходитиме" в компанію, і як правильно оформити його участь, враховуючи величину його інвестиції й вимоги українського законодавства? Втім, ці питання тісно пов'язані з інвестуванням, країною та очікуваннями потенційних інвесторів.

 

Відносини з інвесторами

 

Це питання хвилює українських засновників стартапів більше за їхніх колег з інших країн. Знайти компроміс між залежністю від інвестора та свободою вибору, визначити форму взаємин, яка задовольнить усі сторони, не допустити обіцянок, які неможливо або дуже складно буде виконати через юридичні формальності. Саме на цьому етапі стане в пригоді порада досвідченого юриста та ретельне пропрацювання умов співробітництва з інвесторами. Безперечно, у таких відносинах більші ризики несе той, хто вкладає кошти, але і "носіям ідеї" є що захищати.  

 

Відносини з найманим персоналом

У стартапах договори про нерозголошення комерційних таємниць набувають особливого сенсу. Там, де основною цінністю є інновація, усної обіцянки нікому нічого не розповідати, звісно ж, недостатньо. Паперовий договір не стане кам'яною стіною, але чітко визначить обов'язки персоналу та відповідальність у разі розголошення того, що розголошувати не слід. Не меншу увагу варто приділити питанню права власності на результати роботи персоналу.

 

Договірна база для роботи з клієнтами

 

Рівень договорів багатьох сфер бізнесу в Україні з погляду балансу розподілу ризиків залишається не дуже високим. Часто зустрічаються випадки, коли спірну ситуацію в договорі не передбачено, або не визначено шляхи її вирішення. А що вже казати про ситуації, коли йдеться про інноваційні технології або новаторські рішення, передбачити всі варіанти розвитку подій для яких ще складніше. Тому відносно договорів із клієнтами та/або партнерами в стартапах повинна приділятися особлива увага, у тому числі, питанням розподілу відповідальності, вирішення спорів та гарантіям.   

 

Усі ці моменти давно відомі і зрозумілі західному світу – у нас же офіційна сторона відносин у бізнесі перекручена через певну відірваність формальних норм і вимог від практики. Звикнувши до того, що документи не відображають реального стану речей, складно ставитися до документального оформлення відносин із належною серйозністю. Але, власне кажучи, й переоцінювати юридичну сторону не варто – ніяка страховка не врятує від початку провальну затію. Але от зберегти певну кількість нервових клітин юридичні застереження можуть. І це варто використовувати.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання ЮРИСТ&ЗАКОН
Контакти редакції:
uz@ligazakon.ua